Bilgisayardan daha güçlü! Snapdragon 888 özellikleri açıklandı!

Qualcomm'un yeni yongası Snapdragon 888'in özellikleri açıklandı. İşte bilgisayardan daha güçlü teknik özellikleriyle dikkat çeken Snapdragon 888 ile ilgili detayar.

Bilgisayardan daha güçlü! Snapdragon 888 özellikleri açıklandı!

Qualcomm, yeni amiral gemisi çipi Snapdragon 888 hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı. SoC, Apple A14 Bionic ve Huawei Kirin 9000'in temel aldığı aynı üretim teknolojisi olan 5nm işlemi kullanılarak üretildi.

Yonga, Qualcomm'un önceki nesline göre yüzde 25 daha güçlü ve yüzde 25 daha fazla güç verimli olduğunu söylediği Kryo 680 CPU'ya sahip. Birincil çekirdek, Arm'ın Cortex-X1 tasarımına dayanıyor ve maksimum 2,84 GHz saat hızı sunuyor. Bunlara üç Cortex-A78 çekirdeği ve dört Cortex-A55 çekirdeği eşlik ediyor.

Snapdragon 888 is official, Galaxy S21's chipset beats the iPhone 12 in key 5G specs

Galaxy S21'in yonga seti önemli 5G özelliklerinde iPhone 12'yi geride bırakıyor

İşlemci, Adreno 660 GPU barındırıyor ve Qualcomm, Snapdragon 865'in GPU'suna kıyasla yüzde 35 daha hızlı grafikler ve yüzde 20 gelişmiş güç verimliliği sağladığını iddia ediyor.

Snapdragon 888 is official, Galaxy S21's chipset beats the iPhone 12 in key 5G specs

Qualcomm ayrıca, çipinin yavaşlatma sorunlarıyla karşılaşmadan uzun süre performansını sürdürmek için tasarlandığını iddia ederek rakiplere gölge düşürdü.

Snapdragon 888 is official, Galaxy S21's chipset beats the iPhone 12 in key 5G specs

Snapdragon 888, saniyede 26 trilyon işlemle (TOPS) Snapdragon 865 ile karşılaştırıldığında watt başına üç kata kadar performans artışı sağlıyor. Kendinden önceki yonga ise yaklaşık 15 TOPS gerçekleştirebiliyor.

Snapdragon X60 5G modem çipin içine gömülü ve hem mmWave hem de 6 GHz altı 5G ağları ile uyumludur. Çip ayrıca Global 5G çoklu SIM'i destekleyerek aynı cihazda kişisel ve iş numaralarına sahip olmayı kolaylaştırıyor.

Yonga ayrıca tescilli FastConnect 6900 Mobil Bağlantı Sistemini de entegre ediyor ve San Diego devi, 3,6 Gbps'ye kadar Wi-Fi 6 hızlarını desteklediğini söylüyor. Yeni Wi-Fi 6E standardı, Bluetooth 5.2 ve çift Bluetooth anteni de desteklenmektedir.

Yapay zeka cephesinde, diğer şeylerin yanı sıra sesli asistanların ve kameraların performansını artırmak için yeni Hexagon 780 işlemciyle eşleştirilen 6. nesil Yapay Zeka Motoru var. Ekran uyanıklığı, sesli olay algılama ve etkinlik algılama gibi kullanım durumlarına güç sağlamak için düşük güçlü yapay zeka işlemciye sahip 2. nesil Algılama Merkezi tarafından destekleniyor

Snapdragon 888 is official, Galaxy S21's chipset beats the iPhone 12 in key 5G specs.

Kamera becerisine geçersek, çip Qualcomm'un Üçlü Görüntü Sinyal İşlemcisine (ISP) sahip ilk platformu olan yeni Spectra 580 ISP ile birlikte geliyor. Üç kameradan aynı anda saniyede 2,7 gigapiksele kadar çekim yapabilir. Bu, akıllı telefon sahiplerinin aynı anda 120 fps hızlı anlık görüntüler kullanmasına veya üç 4K HDR video çekmesine olanak tanır. ISP ayrıca düşük ışıklı görüntülere yardımcı olacak yeni bir mimariye sahiptir. Ve son olarak, HEIF formatında 10 bit renk derinliğinde fotoğraf çekme seçeneği de var.

Oyun oynamak için çip, Snapdragon Elite Gaming teknolojisine sahip ve ayrıca işleme performansını ve kalitesini yüzde 30'a kadar artırmak için Değişken Hız Gölgelendirmesi (VRS) adı verilen bir işleme tekniğiyle birlikte geliyor. İşlemci ayrıca, çok oyunculu oyunlarda size avantaj sağlayacak bir şey olan, dokunma gecikmesini azaltmak için yanıt süresini yüzde 20'ye kadar artıran Game Quick Touch adlı yeni bir özelliğe sahip olarak gelecek.

Bunlara ek olarak, cihazdaki kullanıcı verilerini korumak için uygulamalar ve işletim sistemi arasındaki verileri koruyan ve izole eden Type-1 Hypervisor dahil olmak üzere birçok güvenlik önlemi bulunuyor. Qualcomm ayrıca çipin Content Authenticity Initiative standardıyla uyumlu kriptografik olarak mühürlenmiş görüntüleri yakalamasını sağlamak için fotoğraf ve video doğrulama platformu Truepic ile işbirliği yaptı.

Snapdragon 888'in desteklediği Android akıllı telefonların 2021'in ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor. Xiaomi, Oppo, OnePlus, LG ve ZTE dahil 14 satıcı şimdiden yongayı kullanmayı taahhüt etti. Samsung ise böyle bir duyuruda bulunmadığı için tüm Galaxy S21 modellerinin Exynos 2100 tarafından desteklenip desteklenmeyeceği merak konusu.