Donanım

Bilgisayarınızı bakışlarınızla yönetin

Bilgisayarlar ile insanlar arasındaki iletişimde yeni bir dönem başlıyor.


Artık tek bir bakışınızla dilerseniz bir oyunu yönetebilir, yazı yazabilir ya da bir kitap okuyabilirsiniz. Bilgisayarlar ile insanlar arasındaki iletişimde yeni bir dönem başlıyor.

1336080210_computadoraojos.jpg

Öncelikle engelli bireyler için İsveçli şirket Tobii'nin tasarladığı "hıgh tracking" (yüksek izleme) teknolojisinin kullanım alanı genişledi.  Bu teknoloji ile artık bilgisayar oyunlarını sadece göz hareketleriyle oynamak mümkün olacak. Yapımcıları bu teknolojiyi daha da geliştirerek, bilgisayarlar ve insanların arasındaki ilişkide yeni bir dönem başlatmak istiyor.

1336080256_76359.jpg

Sadece oyunlarda değil, göz kontrolüyle bilgisayar kullanımının, yazıda da büyük kolaylık getirmesi planlanıyor. Bu teknoloji ile ekranda çıkan harfler ve işaretlere bir bakışınızla aklınızdaki metni yazıya dökmek mümkün olacak.

Siz yazıyı okurken de çalışabilen sistem, gözünüzün hangi kelimede olduğunu buluyor ve satırları sizin okuma seviyenize getirerek sayfaları sizin için çeviriyor.

Teknoloji iyice gelişti ve gözle kontrol sistemi, ses tanıma ve dokunmatik ekran gibi diğer teknolojilerle birleştirilerek bilgisayar kullanımı oldukça çekici hale getiriliyor. Bu uygulamada bilgisayara bakarak yönlendiriyorsunuz ve programı açmak istediğiniz zaman simgesine bakmanız ve dokunmanız yeterli oluyor.

Tobii şirket Ceo'su Henrik Eskilsson yaptığı açıklamada:

"Önce insanlar, bilgisayarlarla nasıl iletişime geçeceklerine gördüler. Ancak bilgisayarın kuralları dahilinde. Şimdi biz bilgisayarlara, bizim kurallarımızla nasıl iletişime geçileceğini gösteriyoruz.

Çok özel durumlarda fare kullanılabilir ancak birkaç sene içerisinde bilgisayarınızı en çok gözünüzle takip edeceksiniz" dedi.

Şirket bu sistemi gözlüklerde de uygulamayı planlıyor. Bu teknoloji ile göz hareketlerinizi sürekli denetleyen kameralar ve araç kullanırken ne kadar yorgun veya dikkatli olup olmadığınızı tespit edebilecek gözlük üretmeyi düşünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.