Donanım

Bilgisayarınızın performansını en çok etkileyen 5 donanım

Bilgisayarınız performansından şikayetçiyseniz bu donanımları değiştirmenin yardımını görebilirsiniz.

Bilgisayarınızın performansını en çok etkileyen 5 donanım

Bilgisayarınızın yavaş olmasından, kasmasından ve düzgün çalışmamasından şikayetçiyseniz, bu haberimizi iyi okumanızı tavsiye ederiz. İşte bilgsiayar performansına en çok etki eden 5 donanım:

5- RAM

1470946933_ram-bellek-secimi.jpg

Eğer aynı anda birçok program açıyorsanız veya video düzenlemesi yapıyorsanız, bilgisiyarınıza yeni bir RAM almak veya eski RAM'inizi değiştirmek isteyebilirsiniz. RAM, bilgisayarın hızına direkt olarak etki eden, ucuz donanımlardan birisidir. Diğer donanımlardan farklı olarak sadece birkaç yüz liraya iyi bir RAM satın alabilirsiniz (anakart ile uyumlu olmasına dikkat edin).

Bilgisayarınız hızlı çalışmak için yeterli fazlalıkta RAM'e ihtiyaç duyar, ancak RAM'in yeteri kadarından fazla olması hiçbir işinize yaramaz. Bunu basit bir örnekle açıklayabiliriz. RAM'lerin depo olduğunu ve 2 depoya sahip olduğunuzu düşünün. Gelen mallar 2 depoya sığmıyorsa yeni bir depo almak mantıklıdır ancak sadece 3 depoluk malın geldiği bir yere, 5 depo koymanın hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar almak, paranızın cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

4- Depolama cihazı

1470946944_harddrivewesterndigitalsata.jpg

Bilgisayarınızda kullandığınız depolama cihazı, bilgisayarın hızını sandığınızdan da çok etkiler. Depolama cihazının türü ve depolama boyutu bilgisayarın hızını gözle görülür şekilde değiştirebilir. Eğer depolama cihazınızın depolama boyutu az ise, doluluktan ötürü bilgisayarınızın yavaşlamaya başladığını fark edeceksinizdir. Depolama alanının türü ise depolama alanının çalışma hızını etkiler. Bilgisayarlarda genellikle SSD ve hard drive olmak üzere iki farklı depolama cihazı kullanılır. Çoğu kişinin bilgisayarında hard drive bulunur ve hard drive'ın depolama boyutunu artırmak, hard drive'dan çok daha hızlı olan SSD'nin boyutunu artırmaktan çok daha ucuzdur.

3- Ekran kartı

1470946958_3lnqpkyfcfvyjfk2qwka7j.jpg

Ekran kartı, özellikle oyuncular için son derece önemlidir. Ekranda gözükecek olan görüntünün verilerin işleyen donanım, sürekli olarak yeni görselleri ekrana getiren oyunların en çok yorduğu donanımlardan birisidir. Ekran kartını yükseltmek maalesef biraz pahalı olabilir (özellikle dizüstü kullanıyorsanız). Bu nedenle yeni bir ekran kartına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bilmek zorundasınızdır. Örneğin film izlediğiniz sırada sorunlar yaşıyorsanız, bu ekran kartından kaynaklanmıyor olabilir. Ekrandaki görüntünün bozulduğu veya donduğu her durumda suçu ekran kartında aramak size pahalıya patlayabilir.

2- İşlemci

1470946972_computer-processor-used8d1fde4645681616.jpg

İşlemci, satın alabileceğiniz en pahalı donanımlardan birisidir ancak bu donanımı değiştirmek, bilgisayarınızın hızını çok büyük oranda etkileyecektir. Yeni bir işlemci alırken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi, işlemcinin çekirdek sayısının hızından daha önemli olduğudur. Eğer 3.2 GHz hıza sahip, çift çekirdekli bir işlemci ile 4.0 GHz hıza sahip bir işlemci arasında kaldıysanız, çift çekirdekli olanı seçmek muhtemelen daha iyi olacaktır.

Yeni bir işlemci satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bu işlemcinin sisteminize uyumlu olup olmadığıdır. Eğer işlemciniz sisteminizle uyumlu değilse, buna bağlı olarak yeni bir anakart almanız gerekebilir. Anakart değişikliği de RAM gibi donanımların değişmesine neden olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı baştan aşağı yenilemeyi düşünüyorsanız, işlemciyle başlamakta fayda vardır.

1- Ekran

1470946984_multi-monitor-gaming-setup-23.jpg

Yeni bir ekran almak bilgisayarınıza daha fazla depolama alanı sağlamaz, hızını artırmaz veya daha az ısınmasına yardımcı olmaz, ancak bilgisayar kullanımınızı tamamen değiştirir. Bilgisayarınızın ekranını değiştirmek, görüntü kalitesini artıracak ve daha gerçekçi kılacaktır. Bu nedenle bilgisayarınızı ister oyun oynama, ister internette gezme amacıyla kullanın, ekranı değiştirmek kullanım deneyiminizi iyileştirecektir.

Yorumlar
barış
teşekkürler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.