Donanım

Bir kilometre öteden üç boyutlu HD görüntü alıyor

Yeni geliştirilen sistem ile bir kilometre öteden görüntü almak mümkün oluyor.

Bir kilometre öteden üç boyutlu HD görüntü alıyor

Yeni geliştirilen teknoloji ile lazer ışını kullanan kameralarla 1 kilometre ötedeki obje ya da kişilerin dahi üç boyutlu olarak HD kalitesinde fotoğrafını çekmek mümkün hale geliyor.

Bir kilometreye kadar objelerin 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntüsünü üretebilen nano kablolar ve lazer kullanarak geliştirilen kamera sistemi, teknolojisi düşük güçlü infrared lazer ışıkları göndererek çalışıyor. Objeyi tarayacak olan lazer ışınlarından kameraya dönen en az 1 fotonun dönüş süresi hesaplanarak objenin kameraya olan uzaklığını bulmak mümkün oluyor. Böylelikle yüzlerce metre ötede bulunan ve görüntüde milimetrik olan cisimler gerçek boyutlarıyla çekilebilecek.

1365538416_camera-plus-icon213652397021365239708540x540.png

Sistemin hassaslığına dikkat çeken Heriot-Watt üniversitesi'nden fizikçi Gerald Buller, "Sistemin güzelliği de bu" diyerek "Her lazer kutbu farklı fotonlar içeriyor, fakat bize sadece her 10 optik kutuptan bir tanesinin dönmesi yeterli" dedi.

Yorumlar
mert
ilginc
Cevapla
QWERTY
Tc yi kaldiran,Generali terorist teroristi hukumetin muhatabi yapan,her turlu milliyetciligi ayaklar altina aldim diyen iktidar sevinsin iste. Bunlardan bolca alir muhaliflerini gozetler!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.