Donanım

Bitcoin devri kapanıyor mu?

Blok Zinciri teknolojisi ile üretilen Bitcoin, 17 milyon barajına ulaştı. Peki Bitcoin'in ne kadar ömrü kaldı?

Bitcoin devri kapanıyor mu?

Kripto paralar, Blok Zinciri teknolojisi sayesinde bilgi işlem donanımlarıyla üretilmekteler. Bu dijital finans değerlerinin üretimi, yeryüzünün her tarafına dağılmış olan dijital madencilik ekipmanlarıyla yapılıyor. Peki bu paraların bir sonu var mı?

Bitcoin'in üretilmesi için son derece güçlü işlemcilere sahip olan bilgisayarlara ve özel yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu madencilik sistemi, Bitcoin’in Blok Zinciri’ne dahil olarak küresel çapta işleyen dev bir bilgisayarın küçük bir parçası olmakta. Ancak bu büyük bilgi işlem furyasının da bir sonu var.

Bitcoin’in kapasitesi, onun 21 milyon adet sınıra ulaştığında üretimin durdurulacağını işaret etmekte. Bu sınır sonradan değiştirilemiyor, çünkü Blok Zinciri’ne kaydolan hiçbir bilgi sonradan değiştirilememekte.

Statoshi.info kripto para borsası kaynaklarına göre; Bitcoin üretiminde 17 milyon barajına ulaşıldı. Kalan %19’luk 4 milyon adedi ifade eden Bitcoinler ise gün geçtikçe daha zor üretilebilecek. Üreticiler de gün geçtikçe çok daha az kazanacaklar.

Yapılan hesaplamalar, üretilecek son Bitcoin’in 2140 yılında göreceğimizi ifade ediyor. 

Yorumlar
Salih
Manşetin haberle ne alakası var? Yeni bitcoin üretiminin durmasıyla Bitcoin devrinin kapanmasının ne alakası var? Quantum bilgisayar çıkmadan bitmez Bitcoin devri.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.