Donanım

Bozuk USB leri çalıştırma yöntemi

USB 'niz artık okunmaz bir hale gelmiş ve daha da kötüsü USB'nizi biçimlendiremez hale gelirseniz haberimizi inceleyiniz.


USB'nizi tekrar eski haline getirmek için yapmanız gereken düşük seviyeli format  atmak. Düşük seviyeli formatın bazı dezavantajları da var mesela işlem kesintiye uğrarsa, işlem yaptığınız bütün fonksiyonlar kötüleşir. Bu dez avantajlara rağmen USB nizi kurtarmak için güzel bir yöntem olan düşük seviyeli format yazılımını HDD LLF Low Level  Format Tool indirmeniz gerekmektedir.

Sorunlu USB'nizi bilgisayarınıza takınız. Daha sonra İndirdiğiniz çalıştırın, LOW-LEVEL FORMAT sekmesini seçiniz. Uygun olan cihaz ve birimi seçiniz ve biçimlendiriniz.
Sizin için 512MB Sandisk Cruzer Micro'yu test ettik...

Yüksek seviyeli format attığınızda, usb kullanıma hazır değildir.Bilgisayarınızı açtığınızda yapmanız gereken tek şey, usb'ye atanan sürücü harfini bulun ve  çift tıklayın. Windows, biçimlendirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Hızlı formatı seçin.

USB Bellekler Dışında Diğer Depolama Aygıtları Üzerinde de Çalışır mı?

Biçimlendirilmiş herhangi bir depolama aygıtı üzerinde de çalışabilir. Fakat birkaç noktada bilgi vermek istiyorum.

1. Bunu gerçekleştirmeden önce hangi cihazı biçimlendireceğinizden kesinlikle emin olmanız gerekmektedir.
2. Biçimlendirirken bilgisayarınızı kullanmayınız.
3. Biçimlendireceğiniz aygıtın boyutu 4gb üzerindeyse, 3.30$ vererek sınırsız hızlı sürümü kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi durumda biçimlendirme çok uzun sürecektir.

USB Bellek ya da Sabit Disk Silinince, Her zaman Düşük Seviyeli Format mı Uygulamamız Gerekir?

Düşük seviyeli format özellikle halihazır kullanılamayan ama kullanışlı depolama aygıtları için uygundur.

Depolama aygıtı çalışmaz ise ya da yüksek seviyeli bir formattan sonra bile istikrarsız olarak çalışıyorsa düşük seviyeli format kullanmalısınız.

Önyüklemesini yaptığımız usb'deki MBR'yi silmek istiyorsak ne yapmalıyız?

LOW-LEVEL FORMAT sekmesini seçtiğinizde sadece bu işlev için özel olarak sağ alt kısmında bir onay kutusu bulunmaktadır. Çok akıllıca yazılmış bir program olduğu için bu seçenek te mevcut.


Yorumlar
Misafir
biçimlendirme sorununun sebebi usb ye bulaşan tehlikeli bir virüs bunun için bi öneriniz varmı? pm pls
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.