Donanım

Bu robot çok hızlı koşabiliyor

Bu robot Usain Bolt’u geçecek

Bu robot çok hızlı koşabiliyor

2012 yılında doğan çita robottan sonra daha da hızlısı geliyor. Çita hızına ulaşabilmeyi amaçlayan bilim adamları neredeyse hedeflerine ulaştı. Robotların çok çeşitli alanlara yayıldığı bu günlerde robotlarla ilgili bilim kurgu filmleri artık imkansız olarak izlenmiyor. Futbol oynayanlarından çita hızında koşanlarına kadar bir çok robot etrafımızı sarmış durumda.

1380925014_basliksiz-1.jpg

Bu vahşi kedi çitayı geçmiş durumda ve robot saatte 29 mil koşabiliyor. Güç desteği genişletildiğinde robotun daha da fazla yol alabilmesi üzerinde çalışıyor.

1380925025_wildcat.jpg

Boston Dinamik tarafından üretilen vahşi kedi daha önce gördüğümüz çitanın türünden ancak wireless’ı versiyonu. Vahşi çita olarak gördüğümüz robot 16 mil/saat hız yapabiliyordu. Bu hız şuanda 29’a çıkarılmış durumda.

1380925040_boston-dynamics-darpa-cheetah-concept.jpg

Robotumuz 1 mili 4 dakikada alıyor ve bunun için sadece ayaklarını kullanıyor. Bu hızın üzerinde çıkılmaya çalışıldığında ise motoru hasar görebiliyor. Güç desteği ile hızın ve aldığı yolun da artırılabileceği belirtiliyor.

Youtube’da yayılmaya başlayan vahşi kediyi kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.