Donanım

Bugünlerde teknoloji ürünü almak istiyorsanız acele edin!

Çip krizinin teknoloji ürünlerinin fiyatlarını artıracağına dair önemli bir uyarı sektörün önemli üreticilerinden birinden geldi.

Bugünlerde teknoloji ürünü almak istiyorsanız acele edin!

Bir süredir dünya gündemini meşgul eden konuların başında çip tedariğinde yaşanan sorun yer alıyor. Otomobilden bilgisayara kadar birçok cihazda kullanılan çiplerin arz talep dengesinde pandemi ile ortaya çıkan dengesiz durum tüm dünyada bir krize dönüşmüş durumda. 

İlk etapta otomobil üreticilerini vuran ve birkaç aylık üretime ara verme noktasına getiren bu kriz şimdi de teknoloji üreticilerini vurmaya başladı. Konuyla ilgili bir açıklama da Türkiye merkezli bilgisayar markası Monster Notebook'tan geldi. 

 Teknoloji sektöründe çip krizi fiyatları artıracak!

Teknolojioku haber merkezine yazılı bir açıklama gönderen şirket yaşanan krizin fiyatları artırma noktasına getirdiğini belirtti. İşte Monster Notebook'un açıklaması:

ÖNEMLİ DUYURU

Yüksek performanslı dizüstü oyuncu bilgisayarları ve oyuncu ekipmanları alanında faaliyet gösteren teknoloji markası Monster Notebook olarak, sektörümüzün mevcut koşullarına yönelik bu açıklamayı yapma ve kamuoyunu bilgilendirme gereği duyuyoruz.

Şirketimiz pandeminin ilk günlerinden itibaren yaşanan gelişmeler ışığında birçok önlem almış ve topluma, müşterilerine ve çalışanlarına karşı sorumlu bir şirket olma anlayışıyla üzerine düşenleri hayata geçirmiştir ve her geçen gün önlemlerini arttırmaya devam etmektedir.

Ancak, bugün sadece dünya devi teknoloji markalarını ve sektörümüzü değil, ekonomileri etkileyen başka bir sorunla karşı karşıyayız.

Küresel çip endüstrisinin pandemi sürecinin başından itibaren karşılaşmakta olduğu zorluklar artık, içinde yer aldığımız bilgisayar ve oyun ekipmanları sektörü de dahil, tüm sektörleri etkileyen bir çip krizine dönüşmüştür. 2020’nin ilk aylarında tedarik süreçlerinde yaşanan aksaklıklarla başlayan bu süreç, çip üretiminde kullanılan ham maddelerin imalatında yaşanan kesintilerle devam etmiş, çip üretim tesislerinin pandemi döneminde teknoloji ürünlerine yönelik talebin beklenmedik artışına yanıt vermekte zorlanmasıyla ciddiyet kazanmıştır.

Bu durum, dünyanın önde gelen çip üreticilerinin bulunduğu Tayvan’da yaşanan kuraklık sebebiyle çip üretim fabrikalarının ihtiyaç duyulan miktarda su kaynağına erişememesi gibi faktörlerin de etkisiyle küresel bir krize dönüşmüştür. Ayrıca, dizüstü bilgisayarların üretiminde kullanılan lcd ekran panelleri, vram gibi bileşenlerin tedarik süreçlerini de etkilemektedir.

Dünyadaki tüm teknoloji markalarının üretim süreçlerini olumsuz etkileyen bu krizin bir süre daha çözülemeyeceğini ön görüyoruz. Bu bağlamda kamuoyunu, yüksek talebe rağmen düşük üretim karşısında yaşanan bu durumun devam etmesi dolayısıyla önümüzdeki dönemde teknoloji ürünlerinin maliyetlerinde önemli bir artışa sebebiyet vereceği konusunda önceden bilgilendirme gereği duyuyoruz. 

En yeni teknolojileri pazara en erişilebilir fiyatlarla sunma politikasını benimsemiş bir marka olarak, bugüne kadar fiyatlarımızın etkilenmemesi için üstümüze düşen tüm aksiyonları aldık.  

Ancak bununla birlikte, kontrolümüz dışında gelişen bu sürecin, ilerleyen dönemde dünya genelindeki tüm üreticiler gibi, Monster Notebook ürünlerinin fiyatlarında zorunlu bir artışa yol açmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna şimdiden duyururuz; her zaman müşterisinin yanında olan bir marka olarak tüm kullanıcılarımızın bilgisine sunarız. 

 Monster Notebook

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Çip tedariğinde yaşanan bu durum biz son tüketicileri fiyat artışı dışında hangi alanlarda etkileyecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.