Otomobil

Ford Otosan çip krizi ile boğuşuyor!

Ford Otosan, dünya çapında yaşanan çip krizinden etkilendi ve üretim ile ilgili önemli bir karar verdi.

Ford Otosan çip krizi ile boğuşuyor!

Dünya çapında yaşanan çip krizi otomobil üreticilerini etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'de üretim yapan Renault ve Ford gibi markalar üretimlerine kısa süreli ara vermişti.

Ford Otosan çip krizi ile boğuşuyor!

Bu konuda yeni bir haber ise Ford Otosan'dan geldi. Şirket KAP'a yaptığı açıklama ile Gölcük fabrikasında üretime 2 ay ara vereceğini duyurdu.

Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şöyle denildi:

29 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntıların devam etmesinin yanında, Japonya’daki deprem ve yangının neden olduğu yarı iletken malzemelerde ilave tedarik sorunları ortaya çıkmıştır.

Şu ana kadar ana ortağımız Ford Motor Company’nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkileri en aza indirilmiş olmakla birlikte, bu yeni gelişmenin etkisiyle, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlarımız için üretim hatlarımızın hazırlanması amacıyla yaptığımız rutin duruşumuzun öne çekilmesine ve Gölcük Fabrikamızda 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımızda ise üretime devam edilecektir.

Üretime ara verilmesinden kaynaklanan üretim kaybı etkisinin izleyen aylarda üretim temposundaki artış sayesinde azaltılmasıyla, kamuya açıklanan 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerimizin açıklanan sınırların içinde kalması beklenmektedir.

Şirket daha önce 29 Mart'ta yaptığı duyuru ile 3 - 9 Nisan 2021 tarihleri arasında üretimine ara vermişti. Yeni duyuru ile rutin bakım sürecini erkene çektiğini açıklayan Ford Otosan, üretim hedeflerinin daha önce açıklanan sınırlar içinde kalacağının altını çiziyor.

Yorumlar
bu torpağın çocuğu
ne abartttılar be geçenlerde de cam üreticilerinin kum bulmakta zorlandığını okumuştum her şey palavra
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.