Donanım

Cadı yeniden çalışıyor!

Dünyanın en eski bilgisayarlarından olan Cadı, 61 yıl sonra yeniden işbaşı yaptı.

Cadı yeniden çalışıyor!

Dünyanın çalışır durumdaki en eski bilgisayarı "Cadı", bir odaya sığacak büyüklükte ve 2 buçuk ton ağırlıkta devasa bir cihaz.  Cadı bilgisayar, İngiltere'de Ulusal Bilgi İşlem Müzesi'nde bulunuyordu ve dev cihaz 61 yıl sonra yeniden hayata döndürüldü.

Üç yıllık onarım sürecinden sonra dev makine yeniden çalışmaya başladı. Cadı bilgileri depolamak için çeşitli valfler kullanıyor. Bilgisayar, hız haricinde sağlamlık ve devamlılık ilkelerine uygun biçimde tasarlanmış. Cadı'nın dört işlemi yapması saniyeler sürüyor.

1354685987_witch.gif

İki yılda tamamlanan dev bilgisayar, atom bombası geliştirilirken bilim adamlarına hesaplama desteği için geliştirilmiş. Fakat yeni ve daha hızlı bir teknolojinin gelmesi ile kısa bir süre sonra bu cihaz unutulmuştu.

İngiltere'de yeni nesiller için savaşın ardından parçalara ayrılarak Ulusal Bilişim Müzesi'nde koruma altına alınan etkileyici bu dev bilgisayar, meraklıların müzeye akınına neden oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.