Donanım

Çığır açacak buluş!

IBM elektrik yerine ışıkla çalışan mikro işlemci mimarisinde çığır açacak bir gelişmeye imza attı.

Çığır açacak buluş!

Bir teknoloji devi olan IBM mikro işlemci mimarisinde çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Şirket, elektrik yerine ışıkla çalışan işlemci geliştirmeyi başardı.

90 nanometre silikon tabanlı optik işlemciyi başarıyla üreten IBM, laboratuvar ortamında kullanmaya başladı. Bu işlemci sayesinde artık 25 Gbps hızında veri aktarımı mümkün hale geldi.

1355213763_ibmmikroislemci.jpg

Saniye gibi kısa bir zamanda terabytelarca veri bilgisayarlar arasında transfer edilebilecek. Ayrıca bu teknolojiyle, 90 nanometrelik bu ışık devrelerinin veri açlığı çeken sunucular ve süper bilgisayarlarda kullanılması planlanıyor. Böylece10 yıl içerisinde bilgisayarlar arası veri trafiğinin oluşturduğu sorunda giderilmiş olacak.

Bu teknoloji ile tüketicilerin kullandığı bilgisayar ve telefonlar arasındaki veri transfer hızının da ilerleyen dönemde üç katına çıkacağı söyleniyor.

Yorumlar
farklı enerjiler
bencede elektrik enerjisinin artık atlanmasi lazım. herşey elektrikli. güneşte sağlam bir patlama olsa çoğu elektrik sistemleri devr disi kalacak. elektromanyetik dalgalar elektronik cihazları komple bozuyor. tarihte örneği var
Cevapla
Misafir
Onumuzdeki yilarda Seri uretimi ve satisi da gerceklesse iyi olur
Cevapla
mert
bence elektrikden farkli enerji kaynaklari bulunmali
Cevapla
90 nanom
90 çok be ama gelistirirler tabii
Cevapla
x
Anlamadım ama iyi birşey herhalde :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.