Donanım

Çin şimdi de Starlink’e rakip olmak niyetinde

Amerika Birleşik Devletleri ile her alanda rekabet halinde olan Çin, şimdi de uydu sistemleri pazarında en büyük rakibinin karşısına çıkmak istiyor.

Çin şimdi de Starlink’e rakip olmak niyetinde

Çin, iddia edilen planına göre Elon Musk'ın Starlink'e karşı yarışmak ve dünya çapındaki insanlara internet hizmetleri sunmak için Düşük Dünya Yörüngesi'ne bir uydu sürüsü göndermeyi planlıyor.

"GW" kod adlı gizemli proje kapsamında yaklaşık 13.000 uydu gönderme planı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) uzay mühendisleri tarafından duyuruldu. Güney Çin Sabahı Postası (SCMP) tarafından bildirildiği üzere, Pekin'deki Uzay Mühendisliği Üniversitesi'nin bilim ekibi, "GW" takımının, yeni kurulan China Satellite Network Group Co'ya ait 12.992 uydudan oluşacağını belirtti.

SpaceX, 2027 yılına kadar 12.000 uydunun yörüngede olmasını ve sonunda 40.000 uyduya ulaşmayı beklerken, bu girişim Starlink'in mevcut yaklaşık 3.500 uydu sayısını ezerek aşmayı hedefliyor.

Çin şimdi de Starlink’e rakip olmak niyetinde

Çin, düşük Dünya yörüngesi alanını tekelleştirmek ve diğer işletmelerin veya ulusların kullanmasını engellemek istemeyişi nedeniyle bu projede bu kadar hızlı hareket etmek istiyor. Araştırmacılar, Çin'in "düşük yörüngede yer edinmesini ve Starlink'in düşük yörünge kaynaklarını aşırı önceden alma eğilimini önlemesini" istiyorlar.

Ayrıca farklı yörünge yüksekliklerinde fırsatlar ve avantajlar elde etmek, hatta Starlink'i baskılamak da istiyorlar.

China Satellite Network Group Co, SCMP raporunda belirtildiği gibi kendi takım yıldızlarını Starlink uydularını takip etmek ve belki de devre dışı bırakmak için kullanmayı umduklarını da belirtti.

Yorumlar
sefser
Ben anlamiyorum bu kodumu Maskina :) ve kodumunu chinlileri kime sorup tepmizi cöplüge dönüstürüyorlar. Göktasina gerek kalmayacak felaket icin günün birinde bunlar tepemize teker teker düsecek. Dünyayi cöplük yaptik ve devam ediyoruz üzerine yüksek iltifa desen GPS ve Sat cöplügü derken bir orasi kalmisti kulagimizin arkasi orayi da becerin tam olsun. Insanligin kendini yok etmesi icin Uzayliya yada AI ye ihtiyaci yok. bira kendi kendini hallediyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.