Donanım

Çin'de drone ile kaçakçılık yapan çete

Çin ve Hong Kong arasında drone ile 80 milyon dolar değerinde telefon kaçırmaya çalışan bir şebeke çökertildi.

Drone kullanan kaçakçılar yakalandı

Çin'in yerel gazetesinde yapılan bir habere göre, devletin büyük bir kaçakçılık operasyonuna el atarak durdurduğunu açıkladı. Olayla ilgili olarak 26 kişinin göz altına aldığı vakada, Kaçakçıların Çin ve Hong Kong arası dronları kullandıkları ve tek bir gecede 15.000 telefonu bu yöntemle taşıdıkları bildirildi. Tutuklananlar 500 milyon yuan (yaklaşık 79.5 milyon dolar) akıllı telefon kaçakçılığıyla suçlanıyor.

Hong Kong'dan Çin’e teknolojik ürünleri kaçırma girişimleri oldukça yaygındır. Birkaç yıl önce, bir kişi Çin'e 94 iPhone'u vücudunun belli bölgelerine bantlayarak giriş yapmaya çalışırken yakalanmıştı.

Daha az başarılı bir girişimden bahsedecek olursak bir kaçakçı, Hong Kong'dan Çin'e gönderilen boş bira şişelerinin içine 200'den fazla iPhone'u saklamaya çalışmıştı. Kayıtlara geçen bu tarz bir çok durum söz konusu Çin hükümeti adına. Yapılan açıklamaya göre Drone vakası ise kayıtlara geçen ilk vaka. 

Bu tarz teknoloji kaçakçılığının önüne geçmeye çalışan Çin devleti henüz bu konuda önemli bir başarıya ulaşmış değil. İlerleyen zamanlarda caydırıcı girişimler devlet tarafından uygulanır mı bilemeyiz ancak teknoloji kaçakçılığının önü kesilecek gibi durmuyor.

Çin'de drone ile kaçakçılık yapan çete - Resim : 1

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.