Donanım

Çinliler yeni iPad almıyor!

iPad gecikmesi, cihazın bu pazardaki satışında olumsuz etki mi yaptı?


Apple'ın patent davasını kazanmasından sonra yeni iPad'in Çin'de piyasaya çıkması için bekleyiş devam ediyor. Ancak Proview ile Apple arasındaki geçen kimin iPad isim hakkına sahip olduğuna dair çekişme ile gerçekleşen iPad gecikmesi, cihazın bu pazardaki satışında olumsuz etki yapabilir.

Patent davası nedeniyle yasaklanan iPad'leri almak isteyen kullanıcılar, Çin'deki lansmanı beklemeden yeni iPad'leri Hong Kong'dan satın aldılar. Ancak haberlere bakılırsa Apple satıcısı Li Hai'ye göre bu sefer satışlar eski sürümlere göre daha düşük seviyede ilerliyor.

1342789281_20100603131700.jpg

Li Hai "Müşterilerin tutumu eski sürümlerdeki kadar heyecanlı değil" diyor. Yeni tableti iPad 2'den daha ağır bulan müşteriler yeni sürümde çok fazla bir yenilik görmüyorlar. Çünkü cihazda fazladan Retina Display ve ABD'de çalışan 4G özelliği dışında fazla bir yeniliği bulunmuyor.

Yeni iPad'in Çin'deki fiyatının Hong Kong'dakinden daha yüksek olacağı haberleri de bu Çinli tüketiciler üstünde etkili olabilir.

Patent davasının sona ermesi için Apple Çinli firmaya 60 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Proview CEO'su, ise bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Apple'ın patronu Tim Cook'a parayı bulmak için kendi cüzdanına bakmasını önermişti.

Çin'de satışa sunulacak Yeni iPad gelecek haftadan itibaren kullanıcılarıyla buluşacak. Çin yanında Hong Kong ve Tayvan'da da satışa çıkacak olan cihaz, Çin'de Apple'ın satışlarının %20'sini oluşturuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.