Donanım

Dijitalleşmenin anahtarı POS cihazları

Perakende sektöründe dijitalleşmenin anahtarı kasadan başlıyor. Kasadaki en büyük dijitalleşme aracı ise POS cihazları.


Eskinin ödeme aracı olan POS cihazları artık akıllı iletişim kurabilen ve satış operasyonlarını hızlandıran en önemli bileşenlerden biri oldu.

POS yani Satış Noktası (Point of Sale) anlamına gelen POS cihazı aslında mağaza operasyonlarının en kritik öneme sahip uç cihazlarından biridir. Önceleri basit bir ödeme hesaplama aracı olan ve müşteriden alınan ödemeleri içine koymaya yarayan mekanik kasalar, günümüzde akıllı, iletişim kurabilen ve satış operasyonlarının hızlandırılmasını sağlayan en önemli bileşenler haline geldiler. Yeni nesil POS PC’ler mağazaların işini hızlandırırken aynı zamanda yeni iş fırsatlarına ve ödeme yöntemi çeşitliliğine de imkan tanıyor.


Akıllı POS cihazları alanında Türkiye'nin önde gelen üreticilerinden biri olan Technopc'nin Genel Müdürü Murat Yücel, bu tip ürünlerin seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yücel sözlerine şöyle devam etti:
"Pandemi süreci ile beraber operasyonları dijitalleştirmek çok daha önemli hale geldi. Satış işlemlerinin farklılaşması ve çeşitlerin artması, hızlı stok takibi, müşteri ve envanter yönetimi gibi alanlarda POS cihazlarının çok daha önemli hale getirdi. Technopc olarak el tipi ürünlerden bilgisayar tarzı POS cihazlara kadar farklı birçok modelimiz bulunuyor. Küçük işletmeler, KOBİ'ler ve her türlü şirket için çözümler üretiyoruz. POS cihazı seçimi yaparken bir dizi kritere dikkat etmek gerekiyor. Bunlar sırasıyla gelecek ihtiyaçlarına dikkat etmek, esnek ve kolay kullanım imkanları, sorun değil; çözüm üreten cihazlar seçmek ve sizi yarı yolda bırakmayan ürünler seçmek olarak karşımıza çıkıyor."


POS PC gelecekte karşılaşılacak ihtiyaçlara göre seçilmeli

POS ve POS PC cihazlarının gelecek ihtiyaçları öngörerek seçilmesi gerekiyor. Satın alacağınız POS PC’lerin geniş bağlanabilirlik ve kolayca yazılımsal güncelleme özelliklerine sahip olduğundan emin olmalısınız. POS PC cihazınızın mobil ödeme seçeneklerine uygun bir yazılıma sahip olması ve bu çerçevede özelleştirilebilir bir altyapı sunması yatırımınızı daha uzun süre korumanızı sağlar. POS PC cihazınız ne kadar kapsamlı olursa müşteri ilişkileri yönetim aracı olarak bilinen CRM’lerdeki envanter yönetiminiz ve satış verileriniz o kadar yüksek doğrulukta veri üretir.

Birçok POS PC güvenli alışveriş için EMV çipini kullanırken son dönemde cep telefonlarıyla kullanılan NFC çipi de devreye girdi. POS cihazınız bu çipi destekliyor mu? Dolayısıyla POS seçiminden önce kararınızı verirken dersinizi çok iyi çalışmalı ve görüşeceğiniz firma yetkililerine detaylı sorular yönlendirmelisiniz. Hedefiniz gelişen teknolojiler karşısında açıkta kalıp müşteri ve satış kaybetmemek.
Esnek ve kolay kullanıma sahip cihaz ve platform tercih edin!


Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de girişimlerin yüzde 99’unu KOBİ’ler oluşturuyor. Hem Türkiye’de hem de uluslararası yapılan araştırmalar şu gerçeği ortaya koyuyor: Küçük olarak nitelendirilen şirketlerin büyümelerinin önünde genellikle gerekli araçlardan yoksun olmaları yer alıyor. “Bir zincirin en zayıf halkası kadar güçlüsündür,” ilkesinden yola çıkarsak POS PC önemi bu anlamda daha da öne çıkıyor. Dükkan, mağaza veya restoran sahipleri, POS PC ve bağlı oldukları platform ne kadar esnekse gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda genişleme anlamında o kadar rahatlık sağlayacaktır. Örneğin mobil ödeme gibi yeni teknolojiler karşısında bocalayan bir POS cihazı, kasiyerden müşteriye birçok kişiyi etkileyerek satın alma deneyimini sekteye uğratacaktır. Cihazın arabiriminin kolay ve anlaşılabilir olması da bir diğer önemli etkendir. Özellikle, ödeme seçeneği değiştirme, ödeme iptal etme, bakiye kontrol etme gibi işlemler zahmetsizce herkes tarafından yapılabilmelidir. Müşterilere POS PC kaynaklı vereceğiniz her türlü olumsuz cevap aslında müşteri yolculuğunu zarara uğratacaktır.

Sorun değil çözüm bulan bir POS cihazı tercih edin!


Entegrasyonu iyi sağlayan POS PC herhangi bir uzman veya satış sorumlusuna ihtiyaç duymadan bazı kritik özelliklerin açılıp kapanmasına olanak sağlar. Dolayısıyla bilhassa küçük bir sorun yaşadığınızda ya da pratik bir çözüm için “Servisten gelip bakacaklar” gibi bir bahaneye maruz kalmazsınız. Genel olarak POS PC aslında sizin iş yapış şeklinize uyum sağlayıp şirketinizle birlikte büyümelidir. Örneğin bir müşteriniz detaylı bir faturalandırma mı istiyor, ya da farklı bir müşteri memnuniyet programı mı yürütüyorsunuz, online olarak yürüttüğünüz bir satış işi büyüdü ya da değişti ve depo yönetim gibi bir konuyu da mı kapsamaya başladı; işte bu gibi durumlarda POS cihazınız sizi asla yarı yolda bırakmamalı ve yeni ihtiyaçlarınız göre şekillenebilmelidir.

Ayrıca yeni nesil POS cihazlarında teknik donanımların da yeterliliğini ve iş koşullarınıza uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Müşteriniz satın alacağı ürünü görmek istiyor mu ve ona dönük bir ikinci ekranı var mı? Hangi ısı koşullarında çalışıyor, fan ve soğutma sistemleri aşırı gürültü yapıyor mu? Dokunmatik ekranlarının hassasiyeti yeterli mi ve çalışanların hızlı giriş yapabilmelerine imkan veriyor mu? Donanımsal kalitenin iş hızınıza da etki edeceğini asla unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.