Donanım

Dünya için küçük, Starlink için büyük bir adım!

Cruise gemisi devi Royal Caribbean, filosunu SpaceX'in Starlink geniş bant uydu internet hizmetiyle donatacağını duyurdu.

Dünya için küçük, Starlink için büyük bir adım!

Bu sistem, "filo genelindeki misafirler ve mürettebat için daha iyi bir gemi deneyimi" sağlamak üzere tasarlandı ve Royal Caribbean International, Silversea Cruises ve Celebrity Cruises gemilerine kurulacak.

Bu yılın başlarında SpaceX, 10.000 dolarlık bir donanım yatırımına ek olarak, ayda 5.000 dolarlık bir maliyetle tekneler için Starlink Maritime'ı tanıttı. Buna karşılık, standart ev tipi Starlink kurulumunun donanımı yalnızca 599 ABD Dolarına mal olurken, hizmet 50 ila 250 Mbps hızlar için ayda 110 ABD Doları tutarında (Starlink ayrıca 500 Mbps'ye kadar hızlarla ayda 500 ABD Dolarına mal olan bir premium hizmet sunuyor). Denizcilik hizmeti, 350 Mbps'ye kadar indirme hızı sunacak.

Royal Caribbean Blog'a göre şirket, bu yılın başlarında hizmeti test etti ve "Voom Surf" ve "Voom Surf & Stream" adlı paketler sundu. Bu, hizmetin muhtemelen ücretli bir yükseltme olacağını, genellikle yolcu gemilerinde ucuz olmayan bir şey olacağını gösteriyor. Testçiler, saygın yükleme ve indirme hızları gördü ve YouTube ve Netflix videolarını "gecikme veya ara belleğe alma olmadan" izleyebildiklerini söyledi.

Dünya için küçük, Starlink için büyük bir adım!

Bu hızlar, hizmet tamamen ticarileştirildiğinde, ne kadar popüler olduğuna ve Royal Caribbean'ın her gemide kaç Starlink servisi kullandığına bağlı olarak değişebilir. Hatta bağlı olarak, şirketin tekneleri birkaç yüz ila yaklaşık 7.000 yolcuyu herhangi bir yere taşıyabilir.

Kruvaziyer endüstrisi, personel, enflasyon ve diğer sorunlar nedeniyle pandemi sonrası mücadele etti. Starlink, Royal Caribbean için iyi bir pazarlama noktası olacak, ancak yolcu gemilerinin kötü bir internet hizmeti olduğu biliniyor. Bu arada Starlink, Hawaiian Airlines ve JSC ile ortaklıklar ilan ederek seyahat endüstrisini agresif bir şekilde takip ediyor ve yakın zamanda karavanlar ve kampçılar için bir Starlink hizmeti başlatıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.