Donanım

Dünyanın ilk esnek ekranlı 105 inç ekranı neler sunuyor?

LG’nin kıvrımlı LCD TV’sinin özelliklerine yakından bakalım


Ultra HD (4K) ekranıyla gelen LG muhteşem bir teknolojiyi kıvrımlı ve büyük bir ekranda sunuyor. Bir teknoloji marketine girdiğinizde, ekranların netliği 3D’liği, teknolojiyle hiç bir ilginiz olmasa bile ilk dikkatinizi çeken şeyler oluyor. Ekranlar artık insan gözünün çözünürlüğünü aşmış durumda. Mega boyutlardaki 21:9 oranlarındaki bu ekranın kıvrımlı bir tasarımının olması görüntü kalitesini etkilemiyor mu?

 

1387717403_lg-to-unveil-worlds-first-105-inch-curved-ultra-hd-tv-at-ces-20142.jpg

105 inç boyutuyla büyüklük konusunda rekora koşan LG’nin 105UB9 modeli 5120x2160 ekran çözünürlüğüne sahip. Hobbit izlemek için muhteşem bir ekran. Ancak şaşırtıcıdır ki bu ekran OLED özelliklerde gelmiyor. Bunun yerine LCD panele sahip ve LG’nin açıklamalarına göre üretimi çok zor bir TV. Bu büyüklükte bir televizyon üretmek kolay olmasa gerek ancak LG’nin kıvrımlı ekran üretebilmesini en büyük televizyonuyla kanıtlaması da ekranlar konusundaki iddialı gidişini gösteren bir girişim olmuş.

LG bu ekranında ayrıca TFT yani ince film Transistörlerini kullanmış. Bu teknoloji ekranın kıvrımlı olmasının ya da büyük olmasının hiç bir şekilde görüntüyü etkilememesini sağlıyor. CES’te gördüğümüz bu ekranlar 2014 yılında satışa sunuluyor. Yüksek teknoloji cihazın ne kadar fiyatla sunulacağı bilinmiyor ancak fiyatının, tahmin edersiniz ki çok yüksek olacağı biliniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.