Donanım

E-kitap normal kitapları ezdi geçti!

E-kitap'ların çoğalması normal kitap satışlarını etkiledi.


Amazon.co.uk kitap okuma oranı hakkında açıklama yaptı ve 2012'de satılan her 100 kitap başına 114 e-kitap satıldığını söyledi. Uzmanlar bu durumu, E.L. James'in erotik içerikli sansasyonel romanı 'Fifty Shades Of Grey'e bağlıyor.

İngiltere'de büyük popüler olan Amazon'un e-kitabı Kindle okuma cihazının, kitap satışlarını da etkilemeye başladığı ortaya çıktı.

Kitapların baskı ve dağıtım masrafı olmadan okuyuculara ulaşabilmesinin Amazon açısından büyük bir kazanım oldu. Ancak bu durum ülkedeki birçok küçük ve orta çaplı kitapçılarında sonunu getirdi. Son günlerde düzenlenen bir ankette, İngiltere'de her hafta iki kitapçının dükkanı kapattığı ortaya çıktı.

1344302923_netronixebook.jpg

Uzmanlara göre geçmişte müzik marketlerin başına gelenler, kitapçıların da kaçınılmaz kaderi olacak gibi.

Ayrıca uzmanlar, artık yazarların kitaplarını yayınlamak için kitapevlerinin kapılarını aşındırmaya ve maddi riskler almasına gerek kalmadığının da belirtti. Çünkü dijital yayıncılığın eser sahiplerinin kârına olduğunu vurguluyorlar.

E-kitap piyasasındaki bu hareketliliğin önemli sebeplerinden biride gerçekten utanç verici. EL James'in erotik içerikli sansasyonel romanının yakaladığı büyük başarı bunlara büyük etken. Yazarın erotik içeriğiyle tüm dünyada tartışma yaratan kitapları hâlihazırda en çok indirilen kitap listesinin ilk üç sırasında yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.