Donanım

Ekran çatlamasını nasıl engellersiniz?

Ekran çatlamasını engellemek için püf noktaları haberimizde bulabilirsiniz.


Dalgınlıkla veya sakarlıkla düşen tablet yada telefonların ekranlarının çatlaması çoğu kişinin ortak sorunlarından birtanesi. Bir tabletin çatlama anı Youtube'da büyük ilgi gördü. Slow motion görüntülenen video, tabletin o hale gelmesini izleyen birçok kişinin içi gitti.

Peki telefonların ve tabletlerin ekran camları hangi koşullarda çatlayabiliyor.

İlk kez düşen bir telefon ve tabletin ekranının çatlama olasılığı çok azdır. Çünkü ilk defa düşen tablet ve telefonların camları elastik enerjiyi akustik enerjiye çevirerek çatlamayı önlüyor. Ancak  camdaki elasitk enerji ise yok olmadığı için tekrar tekrar düşürdüğünüzde tabletinizin ve telefonunuzun ön camının çatlama riski de fazlalaşıyor.

1345703489_438092186578.jpg

Suya darbeye dayanıklı son cam teknolojisi olan Corning Gorilla Glass ise camların çatlama olasılığını büyük oranda azaltıyor.

Yapılan test sonucunda yarım kilo ağırlığında bir top 1,8 metre yükseklikten tabletin üstüne bırakıldığında Corning Gorilla Glass cama sahip tabletin çatlamadığı görüldü.

Ekranların çatlama konusunda cihazların nasıl düştüğü de önem arz ediyor. Yüzüstü düşen bir tabletin camının çatlama olasılığı daha az bulunuyor. Oluşan kuvvet telefon ekranına yayılarak çatlamayı önlüyor. Ancak videoda izleyeceğiniz görüntüde ki gibi dikine bir düşüş gerçekleşirse bu düşüş tabletin özellikle temas noktasından çatlamasıyla neden oluyor.

Bu testlerin sonucu olarak en son teknoloji camın bile çatlayabildiği görülebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.