Donanım

Elon Musk'tan yapay zeka uyarısı: Diktatör olacak

Yapay zeka hakkında tespitler ve uyarılarda bulunan iş adamı Elon Musk, bunlara bir yenisini daha ekledi: Yapay zeka 'ölümsüz diktatör'e dönüşebilecek.


SpaceX patronu Elon Musk, yapay zeka hakkındaki çlıkışlarına yenisini ekledi. Musk, yapay zekanın 'ölümsüz diktatör'e dönüşebileceği iddiasında bulundu. Yapay zekanın insanoğlunu geride bırakarak gezegenimize hakim olacağı iddiasını daha önce farklı platformlarda defalarca dile getiren Elon Musk, çok konuşulacak bir iddiada bulundu.

Belgeselde açıkladı!

'Do You Trust This Computer' isimli belgeselde bu iddiasını dile getiren Musk, otoriter rejimler tarafından yaratılan yapay zekanın insanoğlunun karşılaşacağı en büyük tehdit olacağını öne sürdü. Musk'a göre, insan eli ile yaratılan yapay zeka, insaoğlunun üzerinde egemenlik kuracak. Söz konusu belgeselde Musk, bu tehdide şu sözler ile dikkat çekiyor: "Asla kaçamayacağımız ölümsüz bir diktatörü kendi ellerimiz ile yaratabiliriz"

Güç mücadelesi!

Musk, yapay zeka ile insaoğlu arasında yaşanacak bir güç mücadelesinde kazanan taraf olmamızın oranını da açıkladı. Musk'a göre, süper zeki bir yapay zekaya karşı girişilecek mücadelede insaoğlunun kurtulma şansı sadece yüzde 10. Yapay zekanın insanoğlunun geleceğine yönelik en büyük tehdit olduğunu farklı platformlarda dile getiren Musk, bu nedenle bu belgesele de sponsor oldu ve YouTube'ta ücretsiz olarak yayınlanmasını sağladı.

Yorumlar
TeknoMan
Yapay zeka insanlar icin tehdit olmayacak. Bu bahaneyle insanligi kontrolü altina almak isteyen sirketler tehdit olacaklar. Simdiden ön hazirligini yapiyorlar. En büyük tehdit yine insan olup sucu Yapay Zekaya atip hedef sasirtmaya calisacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.