Donanım

En ucuz dört çekirdekli bilgisayar!

25 dolarlık en küçük bilgisayardan çok daha güçlü bir cihaz ortaya çıktı.


Sizlere daha önce haberlerimizde 25 dolarlık bilgisayar Raspberry Pi'yı sizlere bahsetmiştik. Hatta cihazın fiyatına göre ne kadar güçlü olduğunu göstermek için yapılan Full HD ekran çözünürlüğünde oyun videosunu da sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise bu 25 dolarlık en küçük bilgisayardan çok daha güçlü bir cihaz ortaya çıktı. Cihazın adı ise ODROID-X.

25 dolarlık Raspberry Pi bilgisayarın içerisinde 700 MHz hızında tek çekirdekli ARM 11 işlemci bulunuyordu. Yeni çıkan ODROID-X ise üzerinde 1.4 GHz hızında çalışan 4 adet Cortex A9 ile donatılmış. Ayrıca cihazın üzerinde 1 GB RAM, Samsung Galaxy S3'te de kullanılan Mali 400 grafik çipi, alt USB girişi, ethernet girişi, 3.5 mm kulaklık ve ses çıkışları, microHDMI ve SD kart okuyucu özellikleri de var.

1342386204_odroid-x-trumps-raspberry-pi-with-quad-core-cpu.jpeg

Cihaz masaüstü bilgisayarların performansını vermeyebilir ancak kendi özel projelerinizde kullanabilir yada Android kurarak bir masaüstü bilgisayara yada medya oynatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.