Eski Apple çalışanı, Apple Car’ın bilgilerini çaldığını itiraf etti

Apple’ın eski çalışanlarından biri, daha önce reddettiği hırsızlık suçlamasını kabul etti. Eski çalışan 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

Eski Apple çalışanı, Apple Car’ın bilgilerini çaldığını itiraf etti

Apple’ın uzun bir süredir elektrikli araç projesi üzerinde çalıştığı bilinen bir durum. Birçok kaynakta “Project Titan” olarak adlandırılan bu çalışmalar sırasında, şirketin onlarca farklı sorunla uğraştığını tahmin etmek güç olmasa gerek. Ancak herhalde bunlardan birisinin ticari sırlarının çalınması olduğunu kimse tahmin edemezdi. Bununla birlikte Apple’ın başına bu da geldi ve bir çalışanı şirketin hassas ticari bilgilerini çaldığını itiraf etti.

Olayın başlangıç tarihi 2018 yılına kadar uzanıyor. Buna göre Xiaolang Zhang isimli eski Apple çalışanı toplam 25 sayfayı bulan araç devre kartı şemasını çalmakla suçlanmış ancak Zhang bu suçlamaları reddederek herhangi bir hırsızlık fiili içerisinde yer almadığını belirtmişti. Bununla birlikte devam eden süreçte ortaya çıkan yeni kanıtlardan sonra Zhang ABD mahkemesince önerilen anlaşmayı kabul etti ve savunmasını suçlu olarak güncelledi.

Eski Apple çalışanı, Apple Car’ın bilgilerini çaldığını itiraf etti

Bununla birlikte anlaşmanın şartları henüz kamuyla paylaşılmış değil. Ancak otoriteler, Zhang’ın 10 yıla kadar hapis ve 250.000 dolara kadar da para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

Öte yandan Zhang’ın bu hassas bilgileri daha sonra işe girdiği Xpeng için çaldığı da iddialar arasında yer alıyor. Bununla birlikte bir açıklama yapan ünlü Çinli otomobil üreticisi, konunun kendisiyle bir alakasının olmadığını ve süreçle hiçbir şekilde bağının bulunmadığını duyurdu. Ayrıca şu ana kadar çalınan bilgiler ile Xpeng arasında herhangi bir bağın tespit edilemediğini de söyleyelim.