Donanım

Etiyopyalı çocukların eline Motorola Xoom geçerse

Okuma yazma bilmeyen Etiyopyalı çocuklar Motorola Xoom tableti çözmeyi başardılar.

Etiyopyalı çocukların eline Motorola Xoom geçerse

Eminim ki bir çok kişi son teknoloji bir cihazı eline aldığı zaman neresinden başlayıp nasıl inceleyeceğini bilemez. Eğer ilk defa gördüğü bir cihaz ise bütün donanımı çok yabancı gelir. Motorola Xoom bu anlamda kullanımı çok kolay bir tablet.

Bu tabletin kullanım kolaylığını kanıtlamak için ilginç bir yöntem gerçekleştirildi. Yapılan deneyde bu konuda hiçbir bilgisi bulunmayan Etiyopyalı çocuklar kullanıldı.

1352100496_illiterate-ethiopian-kids-with-motorola-xoom-tablets-600x398.jpg

Yaklaşık beş ay önce OLPC Projesi altında bir deney yapıldı. Etiyopya'da halkının okuma yazması olmayan bir köy seçildi. Ayrıca tabletin içine okuma yazma öğreten özel bir yazılım yerleştirildi. Deneyi yapanlar tableti köy meydanında düşürmüş gibi yapıp oradan uzaklaştılar.

Deneyin sonuçları şaşırtıcı ve etkileyici oldu. Köyde bulunan bir çocuk dört dakika içinde hem kutuyu açtı hem de Motorola Xoom'un nasıl açıldığını çözdü. Beş gün içinde çocuklar her gün 50 uygulamayı kullanmaya başladı. Çocuklar iki hafta içinde İngilizce şarkı söylemeye başladılar. Hatta beş ay sonra bu çocuklar OLPC tarafından devre dışı bırakılmış kamerayı etkinleştirmeyi başardılar.

1352100717_motorola-xoom.jpg

Hayatlarında böyle bir cihaz görmeyen Etiyopyalı çocuklar 5 ay içinde tableti çözmeyi başardılar. Halbuki onlar ne bir kitap nede bir gıda etiketi görmemişlerdi. Bu onlar için gurur verici bir durum. Nell isimli yazılım gelişmekte olan ülkelerde çocukların okuma yazma öğrenmesi için geliştirilmiş. çocuklar bu yazılım ile önce İngilizce öğrendi daha sonrada tablet bilgisayarı çözdü.

Yorumlar
cmssys
Motorola 0 ı tükettiğinin farkında adamlar ne garip reklam yapıyorlar cidden ayıp
Cevapla
Yuri
Burak a katılıyorum. Benim daha konuşmaya başlamayan yeğenim ipad kullaniyor, çocuk onlar hemen kavrar
Cevapla
Bur@k
Haber guzel ama baslik duzeltilirse iyi olur.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.