Galaxy S25'in batarya kapasitesi beklentileri karşılamadı

Galaxy S25'in batarya kapasitesi beklentileri karşılamadı

Galaxy S25'in batarya kapasitesi beklentileri karşılamadı

Samsung Galaxy S25'in batarya kapasitesiyle ilgili yeni bilgiler sızdırıldı. Galaxy Club'ın raporuna göre, S25 modeli selefi S24 ile aynı olan 4.000mAh bataryaya sahip olacak. Geçmişteki Galaxy S serisi modellerine bakıldığında, S20 ve S21'in de 4.000mAh batarya kullandığı görülüyor. Ancak S22 modeli, 3.700mAh'lik bir düşüş yaşadı. S23, bu kapasiteyi 3.900mAh'e çıkartarak bir adım atarken, S24 modeli 4.000mAh ile eski seviyesine geri döndü. Şimdi ise S25'in bu seviyede kalacağı öngörülüyor.

4.000mAh batarya kapasitesi genel olarak yeterli görülse de, günümüzde akıllı telefonların artan güç taleplerini karşılamakta zorlanabilir. Yeni nesil işlemciler daha güçlü hale gelirken, ekranlar daha parlak oluyor ve yüksek yenileme hızları gibi özellikler daha fazla enerji tüketimine neden oluyor.

Samsung'un yeni amiral gemisi modeli, Snapdragon 8 Gen 4 yongasetinin "Galaxy için özel üretilmiş" bir versiyonunu kullanacak. Bu yonganın yüksek saat hızları ve performansıyla birlikte enerji tüketiminin de artacağı düşünülüyor. Dolayısıyla, 4.000mAh batarya, bu yongayı en verimli şekilde çalıştırmakta yetersiz kalabilir. Çinli markaların ise Snapdragon 8 Gen 4 ile donatılmış amiral gemisi telefonlarında 6.000mAh bataryaları tercih edeceği yönünde söylentiler var.

Galaxy S25'in bataryasıyla ilgili son sızıntılar, kapasite açısından bir iyileşme olmayacağını, ancak batarya ömrünün yapay zeka destekli pil tasarrufu modu sayesinde daha iyi olabileceğini öne sürüyor. Bu mod, arka planda gereksiz yere çalışan işlemleri ortadan kaldırarak sistem kaynaklarını daha verimli kullanmayı amaçlıyor.

Bu sızıntıların sadece birer tahmin olduğunu ve Samsung'un nihai spesifikasyonlarının farklı olabileceğini unutmamak gerekiyor. Ancak giderek artan sızıntılar, batarya kapasitesinde bir değişiklik olmayacağına işaret ediyor.