Donanım

Google SketchUp'u sattı!

Google SketchUp'u Trimble Navigation firmasına sattı.

Google SketchUp'u sattı!

Google SketchUp, mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır. Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, sade bir arayüze sahiptir. İlk olarak Boulder, Colorado kökenli @Last Software tarafından 2001'de üretilen yazılım, 14 Mart 2006, Salı günü Google'ın sözü geçen şirketi satın almasıyla birlikte Google şemsiyesi altına girmişti.

1335517852_20060514-sketchup.png

Gelişmiş özelliklere sahip bir 3D modelleme aracı olan ve tüm dünyadan binlerce kullanıcısı bulunan Sketch, artık Google bünyesinde değil.

Google, ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bu uygulamayı Trimble Navigation firmasına sattı. Trimble tarafından harita modellemeleri ve navigasyon deneyimini iyileştirme odağında kullanılacağı belirtilen bu uygulama kullanıcılara  ücretsiz olarak sunulmaya devam edileceği ilan edildi.

1335518407_sketchuphaber1.jpg

Satın alma işleminin yılın ikinci çeyreğinden sonra gerçekleşmiş olacağı belirtilen uygulamada bugüne kadar 30 Milyon'dan fazla kullanıcı3D modellemeler yapmıştı. SketchUp'ın satın alınmasına dair güzel gelen haberde yine ücretsiz devam edecek olması sevindirdi.

SketchUp'ın bazı temel özellikleri şöyle:

- Push/Pull Diğer 3B yazılımlarda genelde "Extrude" adı ile geçen, bir yüzeye hacim kazandırma özelliğinin basitleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış sürümü.

- El Çizimi GörünümüYüzey çizgilerinin uzatılması, titrekleştirilmesi gibi etkilerle çizime eskiz görüntüsü verilmesi.

- Referans (Inference) Sistemi Çizim yaparken, var olan çizgi ve yüzeylerden referans/hiza alarak çizim yapabilme özelliği. Bu özellik de diğer 3B yazılımlarda, özellikle AutoCAD'de var olan "snap" gibi özelliklerin basitleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış bir halidir. Benzer motorlardan en büyük farkı, herhangi bir komut girilmesine veya bir düğmeye basılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Şirket tarafından, piyasadaki en gelişmiş referans motoru olduğu iddia edilir. Bu genelde kabul edilse de, kapatılamaması ve devamlı referans arayan motorun yazılımı yavaşlatması gibi nedenlerden dolayı eleştirilmektedir de.

- Güneş-Gölge Analizi Yazılım, çizimi yapılan şeyin bulunduğu arsanın koordinatları ve gün-ay-saat girildiğine o belirli andaki gölge durumunu gerçek zamanlı olarak gösterebilmektedir.

- Doku ve Materyal/Renk Atama Her yüzey basit bir "boya kovası" aletiyle istenen renk, doku veya istenilen bir resimle boyanabilir ve bunlar üzerinde oynama yapılabilir.

- Diğer 3B Yazılımlarla Uyum Şirket, yazılımın asıl olarak fikir geliştirme aşamasında kullanılmak üzere tasarlandığını her fırsatta belirtmektedir. Bu nedenle sunum çıktıları için daha "profesyonel" görsellere ihtiyaç duyan kullanıcılar için SketchUp'ın halihazırdaki çoğu 3B modelleme ve görselleştirme (rendering) yazılımlarıyla uyumlu olmasına çalışılmaktadır. Bunun için devamlı olarak yeni import/export eklentileri yayınlanmaktadır.

- Ruby Console Google Sketchup'ta bulunan Ruby Console sayesinde yazdığınız kodları Sketchup'ın içerisinde çalıştırabilir, sık sık tekrar ettiğiniz çizimleri yeniden oluşturmakla zaman kaybetmeden Sketchup'a ekleyebilirsiniz.

Yorumlar
Misafir
Trimple 3d Atölyesindeki hazır çizimler ücretsiz mi? Bu hazır çizimleri kullandığımız zaman lisans vb. sıkıntılar yaşar mıyız?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.