Google, Stadia için son tarihi verdi

Arama motoru devi Google Stadia için son tarihi verdi. Görünüşe göre Stadia için yolun sonuna gelindi. İşte tüm detaylar.

Google, Stadia için son tarihi verdi

Google, oyun akışı hizmeti Stadia'yı kapattığını duyurdu. Hizmet, 18 Ocak 2023'te tamamen kapatılacak. Arama motoru devi son tarihi vererek Stadia kullanıcılarına duyuruyu yaptı.

Google, tüm donanım ve yazılım satın alımlarını kullanıcılara geri ödeyecek. Stadia denetleyicisini satın alan herkes, Stadia mağazası aracılığıyla satın alınan tüm oyun ve eklenti içeriğinin yanı sıra para iadesi alacak. Geri ödemelerin Ocak 2023 ortasına kadar tamamlanması bekleniyor. Google, Stadia'ya güç veren teknolojiyi YouTube, Google Play ve Artırılmış Gerçeklik (AR) çabaları gibi şirketin diğer bölümlerinde kullanacağını söyledi. Stadia'da çalışan üyeler, çalışmalarını şirket içinde başka bir yerde sürdürecekler.

Google, Stadia için son tarihi verdi

Google, Stadia için son tarihi verdi - Resim : 1

Google Stadia, Mart 2019'da piyasaya sürüldü ancak nedense sektörde direkt olarak kabul görmedi. Bunlara ek olarak oyunların yüksek maliyeti de eleştirildi.

Hizmet, iki yıl sonra Google birinci taraf oyun stüdyosunu kapattığını ve ürün başkanının şirketten ayrıldığını duyurmasına rağmen bir süre aksadı. Şirket her şey yolundaymış gibi davransa ve Temmuz ayı kadar yakın bir zamanda kapanmadığını söylese de, o zamandan beri Stadia için işler yolunda gitmedi. 

Yine de, Stadia'nın ölümü, Microsoft, Nvidia ve Amazon'un hizmetlerine hala bağlı olduğu bulut oyunlarının bir bütün olarak ölümü anlamına gelmiyor.