Donanım

"Görülmemiş detay"lara yer veren Gigapiksel kamera üretildi!

50 gigapiksel kamera insan görüşünün 20 katı çözünürlük sağlıyor.

"Görülmemiş detay"lara yer veren Gigapiksel kamera üretildi!

İlk Gigapiksel kamera Amerikalı mühendisler tarafından yapıldı. Güney Kaliforniya'daki Duke Üniversitesi araştırma grubunun açıklamalarına göre 50,000 megapiksel çözünürlük içeren kamera üretildi.  Bu olağanüstü cihaz içinde 98 küçük kamerayı barındırıyor. Makinanın ilk olarak askeri alanda kullanılacağı düşünülüyor. Ayrıca dakikada 3 fotoğraf karesi yakalama kapasitesine sahip. Bu kamerayla çekilen resimlerde kaçırılmış hiç bir görüntü bulunmuyor.

Brady'nin yaptığı açıklamaya göre her mikro kamera farklı bir görüntüyle görevlendiriliyor ve her biri kendi görevini yaptığında ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor. (Her kameranın kendine özgü alanı (76.2cm x 76.2cm ve 20 inçlik derinlik(50.8cm)). Kameranın başlangıçta göremediği nesneler de daha sonra fotoğrafta görülüyor.

1340387543_61050101gigapixelcamera.jpg

Peki bu cihaz ne zaman çıkacak?

Brady cihazın henüz kullanım için büyük olduğunu elektronik kontrol mekanizması içerdiğini fakat fazla ısınmaya çözüm olarak bazı bileşenlerle kullanıma hazır hale getirilebileceğini vurguluyor.

Müşterilerin marketlerde gördüğü kameralar 8 ila 40 MP arasında değişiyordu. Basit bir deyişle ne kadar çok piksel o kadar iyi resim demektir. Araştırmacılar 5 yıl sonra cihazın raflardaki yerini alacağını tahmin ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.