HDD sektörü kan ağlıyor! Kayıplar %40’a yaklaştı

Teknolojinin gelişmesi herkes için aynı derecede faydalı olmayabiliyor. Bir zamanların en önemli donanımlarından biri olan HDD’ler şimdilerde adeta kan ağlıyor.

HDD sektörü kan ağlıyor! Kayıplar %40’a yaklaştı

SSD bir zamanların lüks sayılan teknolojilerinin başında geliyordu ve o günlerde en iyi alternatif tabi ki HDD’lerdi. Ancak teknolojinin gelişmesi yanında maliyet avantajlarını getirince, SSD’ler günden güne yayılmaya başladı ve artık kullanıcıların ilk tercihi haline geldi.

Tabi bu durum HDD üreticilerine büyük darbe indirirken, hem yıldan yıla satışlarda hem de son çeyrek verilerinde çok yüksek oranlı düşüşler göze çarpıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, sektördeki en büyük aktör olan Seagate’in satışları geçtiğimiz yıla göre %30’a yakın bir oranda düşüş gösterdi. Bu gerçekten çok büyük bir oran çünkü Seagate sadece tek başına HDD talebinin yaklaşık %45’ini karşılayan bir isim. Firmanın son çeyrek verilerinde ise %13 dolaylarında bir düşüş söz konusu.

HDD sektörü kan ağlıyor! Kayıplar %40’a yaklaştı

Sektörün ikinci ismi olan WDC’de Seagate’ye benzer bir tablo var. Yaklaşık %37’lik pazar payına sahip olan şirketin satışları bir önceki yıla göre %34 civarında bir düşüş yaşadı. Çeyrek verilerinde %20 civarı bir gerileme yaşayan WDC, 2022 yılının ilk yarısını 17 milyon adet civarı bir satışla kapattı.

Sektörün üçüncü ve son ağır topu olan Toshiba’da ise durum daha vahim. Pazarın %18’ini elinde bulunduran Japon devi, yıllık satışlarda %40’ın üzerinde kayıp yaşadı. Son çeyrek verisinde ise %20 civarı bir düşüş yaşadığı görülen şirketin satış tutarı 8 milyon adet civarında kaldı.