Donanım

HDD sektörü kan ağlıyor! Kayıplar %40’a yaklaştı

Teknolojinin gelişmesi herkes için aynı derecede faydalı olmayabiliyor. Bir zamanların en önemli donanımlarından biri olan HDD’ler şimdilerde adeta kan ağlıyor.

HDD sektörü kan ağlıyor! Kayıplar %40’a yaklaştı

SSD bir zamanların lüks sayılan teknolojilerinin başında geliyordu ve o günlerde en iyi alternatif tabi ki HDD’lerdi. Ancak teknolojinin gelişmesi yanında maliyet avantajlarını getirince, SSD’ler günden güne yayılmaya başladı ve artık kullanıcıların ilk tercihi haline geldi.

Tabi bu durum HDD üreticilerine büyük darbe indirirken, hem yıldan yıla satışlarda hem de son çeyrek verilerinde çok yüksek oranlı düşüşler göze çarpıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, sektördeki en büyük aktör olan Seagate’in satışları geçtiğimiz yıla göre %30’a yakın bir oranda düşüş gösterdi. Bu gerçekten çok büyük bir oran çünkü Seagate sadece tek başına HDD talebinin yaklaşık %45’ini karşılayan bir isim. Firmanın son çeyrek verilerinde ise %13 dolaylarında bir düşüş söz konusu.

HDD sektörü kan ağlıyor! Kayıplar %40’a yaklaştı

Sektörün ikinci ismi olan WDC’de Seagate’ye benzer bir tablo var. Yaklaşık %37’lik pazar payına sahip olan şirketin satışları bir önceki yıla göre %34 civarında bir düşüş yaşadı. Çeyrek verilerinde %20 civarı bir gerileme yaşayan WDC, 2022 yılının ilk yarısını 17 milyon adet civarı bir satışla kapattı.

Sektörün üçüncü ve son ağır topu olan Toshiba’da ise durum daha vahim. Pazarın %18’ini elinde bulunduran Japon devi, yıllık satışlarda %40’ın üzerinde kayıp yaşadı. Son çeyrek verisinde ise %20 civarı bir düşüş yaşadığı görülen şirketin satış tutarı 8 milyon adet civarında kaldı.

Yorumlar
FURKAN
Aslında şu algı yanlış hdd kullanilmaz cöp diye yani adam a gb lazimsa ve uygun bisey istiyosa kesinlik le hdd almalı yani suan guvenlik kameralari olsun coğu yerde hdd kullanim da ki olmasida gerek adam salak mı neden kullanmicagi yazma hızına para versin. Tabi pc de kimseye tavsiye etmiyorum 5200 7000rpm olsun fark etmiyo windows makinaya takmamalisin yani ssd kullanan biri olarak soyluyorum ızdırap gibi ne yaparsın atıyorum win 10 kurcan alırsın 120 gb veya 240gb ssd 1tb da bi hdd tamam yoksa o meblanın altından kalkamazsin ztn suan 1tb ssd m2 veya sata en az 1.7k öteki türlü 800tl ye isi kapatırsın. İyi günler
Cevapla
Namik
Hdd ne sdd ne aw yenirmi içilirmi
Cevapla
Ramiz
Sektöre başkası girmesin diye iş yapamıyoruz muabbeti var .15 yıldır hdd fiyatı sabit.teknoloji ve mal aynı .1 kuruş ucuzlama yok milletin kanını emiyorlar.tekel kurmuşlar.
Cevapla
Erhn
Chi mi coin isleri bitti. Yagli borek tukendi mi. 4 senedir balli kara alismistiniz. Beter olun emi. 16tb i 7000tlden vermek neymis empati zamani...
Cevapla
Fatih
Haber mi şimdi bu yeni teknoloji varken essi yok olacak herhalde
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.