Donanım

HP' den PC bölümü ile ilgili açıklama geldi

Çıkan haberlere göre, HP' nin PC bölümünü bünyesinden ayıracağından bahsetmiştik. Konu ile ilgili HP' den açıklama geldi.


Çıkan haberlere göre, dün yaptığımız haberde HP' nin WebOS ve PC bölümlerinin kapıtalacağından bahsetmiştik. HP WebOS' un kapatılacağını, fakat PC bölümü için henüz kesinleşmiş bir karar olmadığını açıkladı.

HP tarafından yapılan resmi açıklamada, HP Yönetim Kurulu'nun, kişisel sistemler grubu yönetim ekibine stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi için yetki verdiği duyuruldu. Alternatifler arasında şirketin kişisel bilgisayar (PC) faaliyetlerinin yeniden yapılanma veya başka bir işlem yoluyla ayrılmasına yönelik çözümler aranması da bulunuyor.

Açıklamada HP' nin kökten bir dönüşüm sağlamak için hazırladığı planı uygulamaya koymak istediğide belirtilirken, bu planın en önemli unsurlarından birinin, HP yatırımlarının, öz kaynaklarının ve yönetiminin büyük şirketlere, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve kamu sektöründen müşterilere daha yüksek değerli çözümler sunmaya odaklanması olduğu açıklandı.

HP CEO'su Leo Apotheker konuya ilişkin olarak; "Kişisel sistemler grubuna yönelik alternatiflerin incelenmesi, hissedarlara sunduğumuz değerleri yükseltmekte olduğu kadar, stratejik ve mali odaklanmamızı güçlendirmekte de ne kadar kararlı olduğumuzun göstergesidir. Müşterilerimizin ihtiyaçları büyük ölçüde, teknolojinin nasıl tüketildiğini ve nasıl dağıtıldığını yeniden tanımlayan uzun vadeli pazar trendleri tarafından şekillendiriliyor. Biz de bu değişen ihtiyaçlara hitaben, Mart ayında HP için bulut üzerine kurulu çözümler ve yazılımlar içeren bir strateji çerçevesi oluşturduk. O günden bu yana bu pazar trendlerindeki ivmeleri gözlemledik. Bu gözlemlerimiz neticesinde HP'nin yeni ortaya çıkan fırsatları yakalamasını sağlayacak bir dönüşüm için başka ne gibi adımlar atabileceğini değerlendirmeye başladık. Kişisel sistemler grubuna yönelik alternatif arayışlarının Autonomy'nin de satın alınmasıyla birlikte, HP'nin daha iyi rekabet etmesine ve stratejisini daha iyi gerçekleştirmesine olanak tanıyacağına inanıyoruz"

Leo Apotheker açıklamasında "Kişisel sistemler grubu için yeni alternatifleri araştırmanın kişisel sistemler grubunun performansını arttıracağına, daha etkin bir şekilde rekabet edeceğine ve hissedarlarına daha yüksek bir değer sunacağına inanıyoruz. Kişisel sistemler grubu, etkin tedarik zinciri, yaygın satış ağı ve gelişmiş pazara ulaşma modelleri ile pazar lideri konumunda. Biz kişisel sistemler grubunun işini müşterilerine, iş ortaklarına ve çalışanlarına daha iyi pozisyonlayabilmesi için stratejik yatırım kararlarını almasında daha fazla özerlik ve esneklik sağlayacak alternatifler olduğuna inanıyoruz."

Peki ne olacak?

HP yönetimi, mali ve hukuki danışmanları ile birlikte en uygun stratejik değişim alternatiflerini inceliyor. Bu alternatiflerin, bilgisayar bölümünün HP bünyesinden ayrılarak ayrı bir şirket olarak devam etmesinin veya farklı işlemlerin olabileceğini belirtiliyor. HP, bu sürecin yaklaşık 12-18 ay içinde tamamlanmasını öngörüyor.

Yapılan açıklamada kişisel sistemler grubuna yönelik herhangi bir işlemin devamı veya tamamlanmasına yönelik herhangi bir taahhüt verilemeyeceği belirtildi. Şirket, HP yönetim kurulu bir işlemi onaylayıp tamamlamadan veya daha fazla açıklamanın uygun olduğuna karar vermeden stratejik alternatiflere yönelik gelişmeleri açıklamayı düşünmemektedir.

Leo Apotheker açıklamalarının devamında "HP için alternatif iş modelleri araştırılırken, sadece HP hissedarları için değer artıran bir sürece değil, aynı zamanda çalışanlarının, iş ortaklarının ve müşterilerinin daha büyük fırsatlar elde etmesine de odaklanıyoruz. Bu değişim süreci devam ederken, işimizi devam ettirme odağımız aynen sürecektir. Kişisel sistemler grubunun gücü, üstün çalışanlarımızın bir yansımasıdır ve onların yenilikçiliğe, müşterilerine ve iş ortaklarına olan bağlılığını yansıtır. " dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.