Donanım

HP Envy Sleekbook 6 - İnceleme

Sizler için HP Envy ailesinin yeni modelini inceledik.


Bir ultrabook ne zaman ultrabook olmaz? HP Envy yeni modellerine eklediği özelliklerle bu soruyu sorduruyor. 15-inç HP Envy Intel Ivy Bridge işlemciye sahip ve Ultrabook olarak adlandırılıyor.

Yeni modeli HP Envy Sleekbook 6
ise 15-inç AMD CPU ile 'sleekbook' olarak adlandırılıyor. İki modelin görüntüsü ve hissettirdikleri neredeyse aynı ve şimdiye kadar ki en ince 15-inç sleekbook ya da ultrabook. AMD CPU'nun Intel içeren modelden bazı farkları oluyor, fiyat.

Para tasarrufu için aradaki performans farkını test etmemiz gerekirse, AMD'nin APU adını verdiği yeni işlemcileri sadece bir işlemci değil hızlandırılmış işlem ünitesi içeriyor.

Bunlara ek olarak CPU ve GPU bir arada bulunuyor. Fakat hala Intel'in 3.nesil Core i-serisi ile güç ve verim açısından boy ölçüşemese de batarya ömrü AMD A6 serisinden beklenenden fazla performansa sahip.

Dürüst olmak gerekirse "sleekbook" ismi fazla cömert olmuş. Neden skinybook ya da slimtop değil ? Son zamanlarda ultrabook bilgisayarların da ilgi kaybetmesiyle firmalar yeni bir isimle ortaya çıkıyor.

Ultrabook bu bilgisayar için tam bir tanımlama sayılmaz fakat isim konusu müşterilerin kafasını karıştırmaktan başka bir şeye sebep olmuyor.

Şu açıdan bakacak olursak Envy 6 bu fiyata görebileceğiniz tasarımı mükemmel en ince laptoplardan biridir. 2.1 GHz AMD A6 işlemciye sahip olan cihaz 500GB hard disk ve 15.6 inç ekrana sahiptir.

HP'nin Envy ailesi 2009 yılından beri gösterişli tasarımı, yapısı ve materyalleri ile firmanın en iyi modellerini oluşturdu. Genel olarak HP'nin Envy serisi MacBook Pro ya da Dell'in XPS serisi ile karşılaştırılır.

Parlak metal yüzeyi, Beats Audio sistemi ve 0.78 inç inceliğiyle Apple'ın pahalı laptoplarına rakip oluyor. Klavyesinde her zamanki HP çizgisi seziliyor. 15-inç ekran 1366x768 çözünürlük sunar. Windows 7 işletim sistemi, HDMI çıkışı, 2 adet USB 3.0, 2 adet USB 2.0, SD kart okuyucu, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi genel özellikleri arasındadır.

En can alıcı sorulardan biri ise AMD A6 işlemci Intel işlemciye tercih edilebilir mi? Sandy Bridge işlemcilerindeki güç verimini ve performansı karşılayamaz ancak A6 modeli Core i5'e yakın bir performansa sahiptir.

667 Mhz 4 GB RAM'e sahip olan HP'nin bu modelinde kamera da 26.7 fps performans göstermektedir. Ayrıca HD 4000 grafik entegre sistemi daha iyi bir görüntü deneyimi sunar. Aşağıdaki resimlerde Photoshop performanslarının test sonuçları verilmiştir.

Son olarak batarya ömrüne değinecek olursak HP Envy 5 saat 41 dakika video oynatma kapasitesine sahip.

HP Envy Intel işlemcili model ile Envy 6'nın en büyük farkının fiyatı olduğundan bahsetmiştik. Intel işlemcili model  799$'a gelirken AMD işlemcili model 599$'a geliyor.

Yorumlar
esk-admin
''667 Mhz 4 GB RAM'e sahip olan HP'nin yeni modeli 26.7 fps hıza sahiptir'' O_o ??? Bu cümle kafamı alt üs etti 26 fps hıza sahip ne demektir? FPS=Frame Per Second değil mi? E o zaman fps sadece belli uygulamalarda olur atıyorum;oyunlar,3d mar advantg v.s. Dolayısıyla kurduğunuz bu cümleye anlam veremedim doğrusu. Gözden kaçmış bu hatayı(hata olduğunu düşünüyorum yanılıyor olabilirim de tabi ki) düzeltmenizi öneririm.Bir bilgisayar mühendisi olduğunuz gerçeğini göz önünde bulundurursak bu hatanın cümleyi düzgün kurmadığınızdan kaynaklandığını düşünüyorum. İnceleme için teşekkürler
Cevapla
Misafir
Teşekkür ederiz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.