Donanım

HP'nin ARM işlemcili yeni sunucusu

HP'nin "Project Moonshot" kod adı ile geliştirdiği yeni sunucu sistemlerinde Calxeda firması tarafından geliştirilen dört çekirdekli 32-bit ARM işlemciler kullanılacağı açıklandı.


64-bit'i destekli yeni nesil ARM v8 mimarisine ilişkin  detayları açıklayan ARM'den sonra HP'den bazı haberler gelmiş ve firmanın ARM tabanlı sunucu hazırlığında olduğu ifade edilmişti. Son bilgilere göre HP yeni sunucusunu önümüzdeki yıl içerisinde pazara sunacak dolayısıyla bu sistem , 2013 sonu  için planlanan 64-bit ARM işlemciler kullanmayacağını açıkladı.

HP'nin "Project Moonshot" kod adıyla geliştirdiği yeni sunucu sistemlerinde Calxeda firması tarafından geliştirilen dört çekirdekli 32-bit ARM işlemciler kullanılacak. EnergyCore adı verilen yeni işlemci tasarımındaki her çekirdeğin 1.5 Watt güç tükettiği ve yongada sistem tasarımı üzerinde 4GB RAM ile desteklendikleri belirtilirken, Calxeda'ya göre, yeni işlemciyi kullanan SSD sürücülü bir sunucu yük altında sadece 5 Watt güç tüketecek, bekleme durumunda ise güç tüketimi yarım Watt seviyesinde olacak.

HP'nin ARM tabanlı yeni çıkardığı sunucu Redstone kod adını taşıyor ve 288 adet EnergyCore işlemciyi üzerinde barındırıyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.