Donanım

İlk bakışta garip görünen teknolojiler

İlk çıktığında kabullenemediğimiz teknolojiler!

İlk bakışta garip görünen teknolojiler

Bu yıl tanıtılan teknolojiler arasında alıştığımız cihazlar olsa da farklı ve değişik tasarımlarla gelenler oldu. İlk aşamada alışılmışın dışında görünen teknolojilerin topluma kabullenilmesi biraz zaman alıyor. Özellikle arkasındaki teknolojini iyi olması da farklı ve ilginç görünümünü görmezden gelmeye yardımcı oluyor.
1367161700_1.jpg

Cep telefonları gerçekten cep boyutundayken ilk olarak Samsung Galaxy Note’un çıkışı yine tasarımı yönünden aynı tartışmalara sebep olmuştu. Çok büyük olduğundan tutulmayacağı düşünülen cihaz kısa sürede rekor rakamlara ulaştı.

Google Glass

İlginç görünümüyle tartışma konusu olanların başında hiç şüphesiz Google Glass geliyor. Gözlükten biraz daha garip bir tasarıma gözlüğün bir çok alanda yaygınlaşacağı belirtiliyor. Arkasındaki orijinal teknolojiye rağmen tasarımının ilk aşamada sorgulandığı bir gerçek.

1367161432_google-glass.jpg

Segway scooter

Taşımacılıkta yepyeni bir sezon başlıyor. İki tekerlekli kişisel araçlar San Frascisco’da sıkça kullanılmaya başlandı bile. Ancak ilk başta görüntü bakımından ilginç olduğunu söylemeliyiz. Her ne kadar teknolojinin gelişmesini istesek de ön yargılar bazen bu isteğe ters düşebiliyor.

1367161726_segway-type-two-wheels-self-balancing-electric-scooter.jpg

Otomobil

Evet otomobiller de ilk icat edildiği zamanda hemen kabul edilen teknolojilerden değildi. İlk aşamada insanlar otomobilleri eleştirdi, alışmak istemedi.. Ancak sonuç yine değişmedi. Şimdi otomobillerin garip karşılanmasına gülüyoruz, fakat 100 yıldır fazla bir şey değişmemiş gibi görünüyor.

1367161743_first-cars.jpg

Elektrikli diş fırçası

Uzun ince olmasına alışılan diş fırçalarına elektrikli sistemler getirileli epey oldu. Ancak şimdilerde milyonlarca insan elektrikli diş fırçası kullanıyor.

1367161762_elektrikli-dis-fircasi.jpg

Bluetooth kulaklık

Aslında hala yolda kendi kendine konuşan insanlara alıştığımız söylenemez. Sadece birkaç yıl öncesinde bluetooth kulaklıklara duyulan ön yargılar da kırıldı ve büyük tabletlerdeki arama yapma özelliğinin vazgeçilmezi olarak görülüyor.

1367161802_sony-ericsson-hbh-pv740.jpg

Kontakt Lensler

Kontak lens kavramı 1889’larda çıktı. Ancak ilk başlarda o kadar kabullenilmedi ki bizim için geçmişi en fazla 20-30 yıl. Özellikle o dönemlerdeki gözlük modellerini düşündüğümüzde insanların lensleri çabuk kabullenmesini bekleyemeyiz sanırım.

1367161818_7.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.