İngiltere Drone’lar için dünyanın en büyük havayolu uçuş ağını kuracak!

Drone teknolojisi günden güne gelişirken, İngiltere bu yeni cihazlardan olabildiğince fazla yararlanmanın yollarını arıyor.

İngiltere Drone’lar için dünyanın en büyük havayolu uçuş ağını kuracak!

Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini görebilmek için kafamızı kaldırıp gökyüzüne bakmamız yeterli olacaktır. Daha birkaç sene öncesine kadar sadece askeri amaçlarla kullanılabileceğini düşündüğümüz drone’ler, şimdilerde oldukça uygun fiyatlardan sıradan vatandaşların bile erişimine açılmış halde. Üstelik İngiliz kamu kurumlarına göre bu daha sadece başlangıç.

İngiltere hükümeti içlerinde Cambridge ve Rugby’nin de olduğu birçok bölgeyi birbirine bağlayan Skyway isimli projesini duyurdu. Buna göre proje kapsamına giren bölgeler arasında geniş bir havayolu uçuş ağı kurulacak ve bu ağ Drone uçuşlarına tahsis edilecek. Başta sağlık ve acil malzeme temini için kullanılması planlanan bu sistemin ileriki yıllarda zenginleştirilerek her türden amaç için kullanılabilir hale getirilmesi planlanıyor.

İngiltere Drone’lar için dünyanın en büyük havayolu uçuş ağını kuracak!

İlk defa 2019 yılında dillendirilen bu projenin bugünlerde hayata geçirilmesinin nedeni ise tabi ki drone teknolojisinin olgunlaşmasının beklenilmesi. Artık bu türden hava taşımacılığını yapmaya müsait olduğu anlaşılan drone’lar İngiltere vatandaşlarının gündelik yaşamlarını ve daha da önemlisi sağlık hizmetlerini kolaylaştırmak için havalanacak.

İlk etapta 12 milyon sterlinlik bir yatırımla başlayacak olan bu proje, parça parça tamamlanacak ve 2024 yılına gelindiğinde 300 milyon sterline yaklaşan bir yatırımla Reading, Oxford, Milton Keynes, Cambridge, Coventry ve Rugby gibi şehirleri birbirine bağlayan dünyanın en büyük drone havayolu uçuş ağı kurulmuş olunacak.