Donanım

İnsan gücünü iki katına çıkaran eldiven!

Büyük ilgi gören eldiven hassas dokunma ve kırma gücüne sahip.

İnsan gücünü iki katına çıkaran eldiven!

Bir Alman mühendislik firması olan Festo, felçli hastaların tedavisine yardımcı olacak bir eldiven geliştirdi. Bu eldiven ile ayrıca fabrika işçilerinin verimliliğinin de arttırılması düşünülüyor.

1335458505_insangucunuartiraeldiven.jpg

Alman robot firması Festo tarafından üretilen ExoHand, Hannover Fuarı'nın en dikkat çeken ürünlerinden biri oldu. Büyük ilgi gören eldiven hassas dokunma ve kırma gücüne sahip. Robot eldivenin ayrıca ince işçilik ve güç gerektiren işlerde de kullanılacağı söyleniyor.

1335458574_exohand.jpg

Sistemi iki parça halinde olan ExoHand, bir eldiven aparatı ve robot koldan oluşuyor.

İnsan elini tam kavrayan ve saran ExoHand'a, insan parmak hareketlerini tam taklit etmek için her parmağında sekiz çift etkili pnömatik aktüatörler yani eklem noktaları eklenmiş. Bu sistem sayesinde cihaz, hassas dokunma özelliğine sahip oluyor. Hassasiyet gerektiren işlerde el ustalığını artıran eldiven, kullanan kişinin el gücünü iki katına çıkartıyor.

1335458603_exohand3.jpg

Festo mühendisleri eldiveni anlatırken, insan elinin dayanma gücünü artıran bu eldivenin felç veya beyin hasarı görmüş hastalar için de tedavi amaçlı kullanılabileceğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.