Donanım

Intel CEO'su kötü haberi verdi! Bilgisayar fiyatları katlanabilir!

Intel CEO'su çip krizinin yıl boyunca sürebileceğini söyledi. Bu durumda ekran kartlarından sonra işlemciler ve diğer parçaların fiyatlarında da büyük artışlar görülebilir

Intel CEO'su kötü haberi verdi! Bilgisayar fiyatları katlanabilir!

Birçoğunuz artık çip krizinden haberdarsınız. Pandemi, kripto paraların yükselişi ve dünyanın en büyük çip üreticisi olan Tayvan'daki kuraklık yüzünden çip üretiminin aksaması bir araya gelince çip arzı talebe yetişemez oldu. Bu durum yüzünden birçok otomobil firmasının haftalar hatta aylar boyunca üretimi durdurduğuna dahi şahit olduk. Ekran kartları bulunamadığı için fiyatlar sadece 4 ayda 4'e katlandı. 1500 TL olan ekran kartı 6000 TL'ya çıktı.

Çip krizi bu yıl daha da derinleşecek

Bloomberg'in haberine göre Intel CEO'su Pat Gelsinger çip krizinin 2021 içerisinde aşılamayacağını, hatta daha da derinleşebileceğini düşünüyor. Gelsinger'e göre 2021'in önümüzdeki ikinci yarısında çip krizi tamamen açığa çıkacak ve tüm sektörleri derinden sarsacak.


Intel CEO'su Pat Galsinger çip krizinin 2023'ten önce çözülemeyeceğine inanıyor

2022'de işler olumluya dönecek, 2023'te tam düzelecek

Gelsinger 2023'ten önce talebe düzgünce yetişilebileceğini düşünmüyor ve 2022 içerisinde iyiye gidiş görülmeden önce 2021 ikinci yarısında krizin çok daha kötüye gideceğini söylüyor. Geçtiğimiz yıl çip fabrikalarına verilen siparişler 12.5 haftada teslim ediliyordu. Bu yıl bu süre 17 haftaya çıkmış durumda. 2017'den beri işlerin bu kadar kötüleştiği görülmemişti.

Apple, Qualcomm, Mediatek, AMD gibi kendi çip üretim fabrikaları olmayan firmaların aksine Intel'in kendi fabrikaları bulunuyor. Bu sayede Intel çip krizinden çok daha az etkileniyor fakat yine de önümüzdeki aylarda Intel işlemcili bir bilgisayar alsanız dahi içindeki tek çip Intel olmayacağından dolayı krizden etkilenmiş ve fiyatı uçmuş bir dizüstü alacaksınız anlamına geliyor. Anakartından ram modüllerine, ekran kartından SSD'sine kadar hepsinin çipleri çip krizinden etkilenecek gibi görünüyor.

Tavsiyemiz eğer önümüzdeki dönemde bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanız yönünde. Görünen o ki yılın ikinci yarısında bilgisayar fiyatları çok daha yükselebilir.

Yorumlar
yakup
Intel CEO'su kötü haberi verdi! Bilgisayar fiyatları katlanabilir! zaten piyasada işler durgun esnaf kan ağlıyor istediği kadar arttırsın fiyatları alım gücü olmadıkca mecbur intel ceosu fiyarları geri çekicek işlemciyi fiyatın nabzına göre üretmen gerekir ki intel ceosu istediği hedefe ulaşabilsin yoksa böyle cip krizi yüzünden olduğu yerde zıplar artış yapar ama boşuna
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.