Donanım

Windows 11 her bilgisayarda çalışmayacak!

Windows 11 her bilgisayarda çalışmayacağı ve bunun sebebinin ise Microsoft'un sistem gereksinimleri ile ilgili yaptığı bir düzenleme olduğu ortaya çıktı.

Windows 11 her bilgisayarda çalışmayacak!

Geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde duyurulan ve duyuru öncesinde Teknolojioku olarak bizim de duyurulmadan önce genel bir kullanım videosu hazırladığımız Windows 11 ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Bu detaylardan biri Windows 10 sahibi olanların ücretsiz olarak Windows 11'e güncelleme yapacağı ile ilgiliydi.

Microsoft'un Windows 11'i duyurmasıyla beraber bu yeni işletim sisteminin çalışacağı minimum sistem gereksinimlerini de açıkladı. Bu gereksinimler arasında yer alan TPM 2.0 şartı kullanıcıları üzdü. Zira bu TPM teknolojisi son 6 yılda üretilen işlemcilerde yer alıyor. Kısa adı TPM olan Trusted Platform Module - Güvenilir Platform Modulü aslında bir donanım/yazılım çözümü. İşlemci ile birlikte çalışan bu donanım çözümü siber saldırganların bilgisayar üzerindeki verilere erişmesini şifreleme yaparak engelliyor.

Bu donanım çözümü Intel'in 8. nesil, AMD'nin Ryzen işlemci ailesi ve daha yakın modellerinde bulunuyor. Bu serilerden daha eski işlemcilerde ne yazık ki TPM 2.0 desteği bulunmuyor. Bu da Windows 10 işletim sistemine lisanslı olarak sahip olsanız bile eğer TPM 2.0 desteği olan bir işlemciniz yoksa bu yeni işletim sistemini kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Öte yandan bazı anakartlar bu modüle sahip olmasa da sonradan eklenebiliyor. Bu yeni duyuru ile beraber normalde fiyatı 25 dolar olan bu modül için istenen rakam 100 dolara fırladı. 

Microsoft'un bu kararı neden aldığı bilinmiyor. Muhtemelen sebebin güvenliği üst düzey tutma çabası olacağı düşünülüyor. Yine de eğer eski nesil bir işlemciniz varsa ve Windows 11 uyumluluğunu sorgulamak istiyorsanız Intel için buraya, AMD için buraya tıklayarak işlemcinizin bu yeni işletim sistemi ile uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.

Yorumlar
Bahadir Hamamcioglu
Windows 11 Home ı kurmak için bir adet MİCROSOFT hesabına ihtiyacınız olacaktır. (hotmail veya outlook) Windows 11 Pro yu kurmak için MİCROSOFT hesabına ihtiyacınız olmayacaktır.
Cevapla
yakup
TPM 2.0 desteği olan bir işlemci mi alıcaz güldürmeyin internette canlı anlatımı var tpm destekli işlemci almanıza gerek yok ben sistemime kurdum windows 11 ama hiç beğenmedim oynadığım oyunları bile çalıştırmadı açıkcası bu windows 11 pek tutcağını sanmıyom
Cevapla
USA MKUltra
Windows 10 isosunu indirin 21H1 ve Windows 11 isosunu da indirin. Windows 11 in sources içindeki install.wim i Windows 10 nun sources un içine poweriso yla yükleyin. İso nun adını Windows 11 21H1 olarak değiştirin. Böyle kurabilirsiniz Windows 11 i. Her ikisi de english iso olacak kurulum sonrası Türkçe yaparsınız
Cevapla
USA MKUltra
Çok yerinde bir karar. Böylece Linux sistemler kazanacak. Yeni işletim sistemi ni çok az sayıda kimse kullanacak. 1.3 milyar kullanıcı yı yönetmek istiyor MİCROSOFT.
Cevapla
Oyuncu
Merhaba maalesef diğer oyuncuları veya diğer bilgisayar kullanıcılarını hiç düşünmüyorsunuz ve Windows 11 çıkarttınız ama direx 12 Ekran kartı nedir ya millete yeniden Ekran kartımı aldıracak sınız millet sizin gibi o kadar zengin değil Madem ki bir şey yapıyorsunuz bütün oyunculara kullanabileceği şekilde yapılmasını gerekiyor millet sizin gibi zengin değil her gün bilgisayar değiştirecek değiliz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.