Donanım
Intel ekran kartlarını CES'te tanıtabilir

Intel ekran kartlarını CES'te tanıtabilir

AMD ve NVIDIA arasındaki ekran kartı rekabetine, dev bir firma dahil olacağa benziyor. Intel, ekran kartı mimarilerini ne zaman tanıtacağını resmen açıklamasa da, firmaya yakın kaynaklar CES 2019'u işaret ediyor.


Uzun yıllardır Advanced Micro Devices (AMD) ve NVIDIA arasında, ekran kartı piyasasında ciddi bir rekabet söz konusu. NVIDIA, üst segment ekran kartları GTX 1070, GTX 1070 Ti ve GTX 1080 Tİ ile bir adım önde. 

AMD ise uzun süredir ilk kez kar açıkladı ve 2017 yılında, "Vega" mimarisinin desteğiyle 5 milyar dolardan fazla gelir elde etmeyi başardı. 

NVIDIA, aradaki farkı açma niyetinde. Bu niyet doğrultusunda GTX 11 mimarisi hakkındaki detaylar birkaç gün önce kamuoyu ile paylaşıldı. GTX 1100 serisi; 2018 yılının Haziran ayında satışa sunulacak.

Ancak geçtiğimiz günlerde iki firma arasındaki rekabete üçüncü bir ortak geldi: Intel. Firma geçtiğimiz günlerde ekran kartı pazarına gireceğini açıklamıştı. Ancak bu kartların tanıtım tarihi ile ilgili bir açıklama gelmemişti. Halen resmi bir açıklama yapılmasa da firmaya yakın kaynaklara göre yeni ekran kartları ABD'nin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES 2019 fuarında tanıtılacak. Yine iddialara göre grafik kartı ailesi en geç Şubat ayında satışa sunacak.

Sektörde kartlar yeniden dağıtılıyor!

Intel, yonga seti mimarisinde fazlasıyla tecrübeli. Amerika Birleşik Devletleri temelli üreticinin ilk hedefi oyun müdavimlerine hitap etmek. Gerek kaynakları gerekse tecrübesi bunu fazlasıyla mümkün kılıyor. 

Intel kısa süre öncesine kadar, sadece laptop türevi bilgisayarlar için ekran kartları üretiyordu. Ne var ki Intel; artık masaüstü oyun canavarlarına kancayı takmış gibi gözüküyor. Intel, NVIDIA GeForce Partner'ın zayıflıklarından ve AMD'nin kendini yeterince tanıtamamasından faydalanmak istiyor. Burada garip bir detay var: Intel ve NVIDIA uzun süredir kader birliği yapıyordu. Intel'in olası yeni hamlesiyle bu işler tamamen değişebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.