Donanım

Intel kaybı önlemek için mobil ve PC bölümlerini birleştiriyor

Dünya devi Intel'den dev adım bir adım geliyor.

Intel kaybı önlemek için mobil ve PC bölümlerini birleştiriyor

ABD merkezli, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi konumunda bulunan Intel, PC kategorisinde yakalamış olduğu başarıyı henüz mobil bölüme yansıtabilmiş değil. Mobil tarafından LTE destekli çiplerle bir numaralı üretici konumunda olan Qualcomm’u henüz zorlayabilecek bir seviyeye gelemeyen Intel, 2015 sonuna kadar PC bölümü ile akıllı telefon ve tablet operasyonlarını birleştirme kararı aldı.

Teknoloji devi bu yıl 40 milyon tablet işlemcisi satışı gerçekleştirmesine rağmen mobil bölümde1.04 milyar dolara zarar açıkladı. Intel birleştirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte bugünkü dinamik pazarda kâr seviyesini her geçen dönem artıran PC bölümü ve önemli ölçüde kayıp yaşatan mobil bölüm operasyonlarını daha verimli hala getirmeyi hedefliyor.

Intel’in yeni birimine Kirk Skaugen başkanlık edecek. Şirketin ayrıca yıl sonuna kadar LTE modemine sahip işlemcilerin hacimli üretimine başlaması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.