Donanım

iPad Mini fiyatını hak ediyor mu?

iPad Mini'nin fiyatının arkasındaki nedenler!

iPad Mini fiyatını hak ediyor mu?

Bildiğiniz gibi çarşamba günü Apple yeni iPad tanıtımını yaptı. 7.9 inç boyutlarında gördüğümüz tabletin en çok dikkat çeken yanlarından biri de fiyatı oldu. iPad mini 329$'dan satışa çıkacak. Boyutu dışında görülmemiş bir özelliği bulunmayan tablet, Retina Display teknolojisiyle bekleniyordu. Fakat bu açıdan da hayal kırıklığına uğrattıktan sonra fiyatı konusunda tartışmalar başladı.

iPad mini'nin fiyatı geçtiğimiz ay tanıtılan iPod Touch'tan sadece 30$ daha fazla. iPod Touch iPad mini ile aynı özeliklerde A5 çip setine ve iki katı hafızaya sahip. iPad mini 7.9 inç ekranıyla Google'ın Nexus 7 cihazından 130$ daha fazla. Nexus 7 iPad mini'nin yarısı kadar dahili hafızaya sahip ve daha hızlı işlemci ve daha iyi ekran kalitesi sunuyor.

1351014623_r.jpg

Apple iPad mini'de 16 GB yerine 8 GB dahil hafıza kullanarak, 299$ fiyatla gelseydi, Nexus 7 ile arasında yine de 100$ fark olmasına rağmen; fiyat olarak tartışmaları engelleyebilirdi. iPad mini daha ince, daha parlak ve daha fazla uygulama seçenekleriyle geliyor, fakat bir çok kullanıcı için bu özellikler 100$ etmiyor.

1351014619_t.jpg

Çarşamba günü tanıtımda Nexus 7 ile karşılaştırması sırasında, öne sürülecek ilk özellik olarak "muhteşem" ve "inanılmaz" tasarımı öne sürüldü. Nexus 7'nin yapısal özellikleri ve boyutu kullanılarak iPad mini'nin daha iyi olduğu vurgulandı. Ancak Nexus 7'nin performans ve ekranıyla karşılaştırılamayacak olmasından hiç bahsedilmedi. Kullanıcıların tercihlerine göre değişecektir ancak bu noktada bir çok kullanıcı için performans ve görüntü kalitesine sahip daha uygun fiyatlı bir cihaz almak daha mantıklı gelmektedir.

Tabi ki iPad'lerin tasarımı piyasadaki tabletleri gölgede bırakmaya yetebilir ve Apple bu konuda takdire şayan tasarımlar yapmaktadır. Ancak bunu hak ettiğinden fazla fiyatla sunması Apple'a dezavantaj olarak dönebilmektedir. Apple iPad mini'nin 199$ fiyatla gelmesi daha düşük performans özelliklerine rağmen Nexus 7 için zorlu bir rakip olabilirdi, fakat 130$fazla ödemek konusunda aynı şeyleri söylemek zor.

1351014688_y.jpg

Bunların yanı sıra Google'ın Nexus 7'deki asıl amacı reklam platformunun reklamını yapmaktır. Bunların dışında iPad mini, 4 inç boyutlarındaki iPhone'u küçük bulan ve 9.7 inçlik tablet istemeyen kullanıcıların tam aradığı cihaz olacak. Apple'ın ne olursa olsun değişmeyen bir müşteri kitlesinin olduğunu da unutmamak gerek.

1351013829_27.jpg

Önümüzdeki günlerde 29 Ekim'de tanıtılacak olan Nexus 10 için Android kullanıcıları da heyecanlı bir bekleyiş içinde. Apple her ne kadar tablet piyasasının %60'ına sahip olsa da Google gibi güçlü bir rakibi ve güçlenmekte olan Windows 8 rakipleri karşısında yerini koruması gerekiyor. Nexus 10'a da Apple'ın bir cevabı olacağı konusunda şüphemiz yok ancak bu konuda en hızlı firmanın Google olduğunu söyleyebiliriz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.