Donanım

iPad Pro'nun Lightning girişi USB 3.0 desteği sunuyor

iFixit ekibi iPad Pro'nun gizli özelliklerinden birini ortaya çıkardı. Apple'ın büyük ekranlı tableti iPad Pro USB 3.0 desteği sunuyor.


Yeni çıkan popüler cihazların içerisini açarak tamir edilebilirlik durumu ve cihazı oluşturan donanımlar hakkında raporlar yayınlayan, aynı zamanda insanları onarmaya teşvik iFixit'in son konuğu geçtiğimiz günlerde Apple’ın büyük ekranlı yeni tableti iPad Pro olmuştu.

iPad Pro’ya 10 üzerinden 3 puan vererek tableti tamir edilebilmesi zor olan cihazlar kategorisine koyan iFixit, iPad Pro’da gizli bir özelliği açığa çıkardı. Ars Technica sitesi tarafından da onaylanan gizli özelliğe göre iPad Pro’nun Lightning girişi USB 3.0 standardını destekliyor. Daha önceki iPad modellerde bu destek USB 2.0 seviyesindeydi.

İlginizi çekebilir; 

1447524216_14937-10848-151112-ipadpro-logic-l.jpg

iPad Pro'da USB 3.0 desteği bulunuyor

USB 3.0 desteği barındıran iPad Pro teorik olarak 5 Gbps (625 MB/s) maksimum veri hızına ulaşabilir. Bu rakam USB 2.0’ın 480 Mbps (60 MB/s) veri aktarım hızının 10 katı anlamına geliyor. Başka bir ifadeyle iPad Pro sahipleri diğer iPad tabletlere oranla dosya transferlerini 10 kat daha hızlı gerçekleştirecek.

iPad Pro’da 10 kat daha hızlı veri transferi sağlanabilmesi için USB 3.0 desteği sunan Lightning konektörünün olması gerekiyor. Apple’ın şimdilik böyle bir konektörü yok. Önümüzdeki süreçte Apple böyle bir Lightning konektörü piyasaya sunar mı bilmiyoruz, fakat gelen haberler göre kimi uzman kullanıcılar mevcut Lightning konektörü üzerinde ayarlamalar gerçekleştirerek iPad Pro’da USB 3.0 standardından yararlanmaya başlamış bile. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.