Donanım

Samsung LCD Üretimini Bitirip OLED Teknolojisine Yöneliyor

Akıllı telefon pazarında özellikle Super AMOLED panelleriyle rakiplerine üstünlük sağlayan Samsung, panel üretimindeki odağını tek bir noktaya yoğunlaştırmak için LCD üretim fabrikalarını satmaya hazırlanıyor


Akıllı telefon pazarında özellikle Super AMOLED panelleriyle rakiplerine üstünlük sağlayan Samsung, panel üretimindeki odağını tek bir noktaya yoğunlaştırmak için LCD üretim fabrikalarını satmaya hazırlanıyor. 

1447500166_samsung-oled.jpg

Samsung LCD Üretimini Bitirip OLED Teknolojisine Yöneliyor

OLED ve AMOLED panellerin akıllı telefon pazarında her geçen gün daha fazla kullanılması, panel üreticisi Samsung'un LCD üretim tesislerini satıp OLED üretimine yoğunlaşmasına sebep oldu.

Kore merkezli bir habere göre, L5 LCD üretim tesislerini paydos edip boşta kalan ekipmanları satmayı planlayan Samsung'un bu hamle sonrasında çok ciddi bir gelir elde edeceği ifade edildi. Bu satış işlemi firmanın ilk hamlesi değil. Geçtiğimiz yıl Cheonan tesisini Çin merkezli Truly firmasına satan Samsung, L5 tesisini satıp üretimini OLED panellere yönlendireceği belirtiliyor. 

Kendi cihazlarında Super AMOLED panellere uzun süredir yer veren Samsung'un ilerleyen dönemlerde AMOLED panellere geçiş yapması muhtemel olan Huawei ve Apple gibi rakipleriyle de tedarikçi olarak işbirliği içinde olacak. 

Kore merkezli başka bir firma olan LG ise, yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım ile esnek OLED panel üretimine yoğunluk göstermeye başlıyor. Çin merkezli telefon üreticisi Xiaomi'nin de yeni modellerinde LG üretimi AMOLED panellere geçeceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Her konuda LCD ve Super LCD panellerin ötesinde performans ve kullanıcı deneyimi sunan OLED ve AMOLED panellerin önümüzdeki dönemlerde vazgeçilmez bileşenlerde olacağını söylemek mümkün.

www. twitter.com/kaanarli

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.