Donanım

iPhone 4S ve Canon 5D kamera karşılaştırması

Annie Leibovitz iPhone 4S için "Günümüzün dijital kamerası" açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamadan sonra profesyonel fotoğraf makinesi 5D ile iPhone 4S'in çekimlerini sonuçlarını gösterelim. İşte sonuçlar!
Bu fotoğraf hafif ışık altında çekildi. Soldaki iPhone 4Ssağdaki ise Canon 5D'nin çekim sonucu. iPhone'unki her ne kadar daha çekici görünse de Canon 5D'ninki daha gerçekçi çekim sunuyor.

Soldaki iPhone 4S, sağdaki Canon 5D. İphone ile çekilen yüzde hafif parlaklık çıkardı. Renkler daha parlak ve contrast daha fazla görünüyor.
Bu kazlar da iPhone'da daha güzel görünüyor. Netlik açısından Canon 5D daha etkileyici olmuş.
Şeker dükkanı, Canon 5D çekimi.
Şeker dükkanı, iPhone 4S çekimi.
Soldaki çekim iPhone 4S, sağdaki Canon 5D. iPhone 4S aşırı ışıklandırılmış ortamlarda daha akıllıca bir çekim sunuyor. Canon 5D ise detayları yakalamak adına gökyüzünü feda ediyor.
Soldaki çekim iPhone 4S, sağdaki Canon 5D. iPhone 4S'in flaşı diğer mobil cihazlara nispeten iyi görünüyor. Fakat bir Canon 5D flaşı yanında karşılaştırılamaz tabii ki. iPhone belki de bir sonraki nesil cihazlarda bu konuda iyileştirme yapabilir.
İphone 4S güneşli ve direkt ışık alan oramlarda iyi çekim sunuyor. Fakat daha iyi çekim sonucu almak için parlaklığı bir nebze olsun azaltmanız gerekebilir.
Canon 5D ile ten rengi çok daha güzel sonuç vermekte.
iPhone 4S solda. iPhone ile yakın çekimde iyi bir sonuç almanız mümkün. Fakat sonuçlar Canon 5D'nin sığ derinlik çalışması ve derin gölgelendirmesiyle Canon lehine sonuç veriyor.
Soldaki iPhone 4S sağdaki Canon 5D. Bu çekimde sonuçlar birbirine yakın çıkmış. Otomatik ayarda yapılan iPhone çekimiyle soldaki pencere daha keskin sonuç vermiş.
Bu fotoğrafta renkler belirgin bir şekilde farklı görünüyor. iPhone soldaki fotoğrafta ışık ve gölgelendirmeleri ayrıntılı şekilde toplayıp güzel iş çıkarmış. Fakat Canon 5D gerçek hayata daha yakın sonuçlarla karşımıza çıkıyor.

iPhone 4S'ten güzel bir yakın çekim. Fakat renkler biraz abartılı çıkmış görünüyor.
Aynı çekimin Canon 5D tarafından daha sessiz ve gerçekçi sonucu.
iPhone gökyüzü çekimlerinde gayet iyi görünüyor. Bu çekimler yapılınca açık havaya rastgelinmediğinden sonuçlar görünmüyor. Fakat açık havada da yeteri kadar iyi sonuçlar vereceğine eminiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.