Donanım

İşaret dilini konuşmaya çeviren eldiven!

Ukraynalı öğrenciler işaret dilini tercüme eden eldiven tasarladı.


Teknolojini gelişmesiyle engelli insanlar için hayat kolaylaşıyor. b'un düzenlediği yarışmada QuadSquad isimli Ukraynalı öğrencilerden oluşan çalışma ekibi projelerine "Enable Talk" ismini vermişler.

40 milyon
civarında işitme engelli insan bulunuyor. İşaret dili duyma engelli insanlar için vazgeçilmezdir. Ancak ne yazık ki çok az insan işaret dili biliyor ve anlıyor. Bu eldivendeki dokunma sensörleri accelerometre sayesinde Ukraynalı öğrenciler işaret dilini metne çeviren ve onu da konuşmaya döken bir sistem tasarladı. Sistem genel itibariyle Bluetooth vasıtasıyla akıllı telefonlara bağlanarak çalışıyor.

1341916279_enabletalkgloves.jpg

Proje üyelerinden Osika Maxim isimli öğrenci tarafından bulunan fikir üzerine eldiven ile Ukrayna'da bir çok test yapılıyor. Bu cihazın maliyetinin yaklaşık 1,200$'a geldiği belirtiliyor. Sensörler, bağlantı ve yazılım aşamasından bu rakam çıkıyor. Standart işaret dili kütüphanesi bulunan bu cihazın bir diğer güzel özelliği ise yeni bilgiler eklenebilmesi. Özellikle diğer dillerin eklenmesi konusunda kullanıcılar tarafından çok iyi karşılanacağı düşünülüyor. Sistemde genel olarak Microsoft teknolojisi kullanılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.