Donanım

Isı ile çalışan sabit diskler üretilecek

Bilim adamları keşfettikleri yeni lazer teknolojisi sayesinde binlerce GB'lık veriyi saniyeler içerisinde taşıya biliyorlar.


Amerikalı bilim adamları, manyetik alan kullanarak veri saklamanın başka bir yolunu buldular. Bu sayede sabit disklerinizin hızlarını yüz kat hatta daha fazla arttırabileceklerini belirttiler.

1328863741_article05image01.jpg

Projenin başkanı Tom Ostler bu yeni teknolojinin, dosya ve verilerinizi saklamak ve bilgisayarlarınıza kaydetmek gibi işlemleri artık çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğini kaydetti. Ostler bilgisayarların manyetik alandan kurtulduğu için bilgisayarların enerji tüketiminin de minimum düzeye ineceğini kaydetti.

Bu yeni teknolojiyle birlikte ısı gücünün işlevini zarardan pozitif etki yapacak şekilde nasıl yararlı hale geleceğini gözler önüne seriyor. Örneğin ısınan demir zaman geçtikçe soğur. Soğuduğunda ise yeniden istem dışı olarak konum değiştiriyor fakat bunun çözümünü ekip hala bulmuş değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.