Donanım

İşte en akıllı tişört!

Giyilebilir teknoloji gün geçtikçe daha da akıllanıyor.

İşte en akıllı tişört!

Teknoloji artık hayatımızın her alanında etkili oluyor. Giyilebilir teknolojilerde gün geçtikçe ilerliyor. Şimdi Lozan'da bulunan İsviçre Elektronik ve Mikroteknoloji Merkezi'ndeki geliştirilen tişörtlerde kumaşıyla bütünleşmiş bir teknoloji bulunuyor.

Bu tişörte minyatür ileti kutusu ve sensörler yerleştirilmiş bu sayede sporcuların nefes alma hızı, kalp atışı, vücut ısısı ve kandaki oksijen yoğunluğuna kadar bütün fiziksel değişimleri uzmanlar tarafından anında tespit edilebiliyor.

1350971674_132947.jpg

Elektronik ve Mikroteknoloji Merkezi ve İtalyan bir firmanın işbirliği ile üretilen bu akıllı kumaş 21. yüzyıl atletlerinin giysisi olacak gibi görünüyor,

Bu teknolojinin işlevselliğine göre kumaş verileri topluyor kaydediyor ve bluetooth aracılığı ile bilgisayara ve cep telefonlarına aktarılabiliyor. Bu uygulama şimdilik spor için tasarlanmış ancak kullanım kolaylığı sayesinde ileride tıp gibi farklı alanlarda da kullanılabilir.

Proje üzerinde çalışan Olivier Grossenbacher bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

"Bir sonraki adım doktorların hastalarını uzaktan gözlemleme yapabilmesine olanak tanıyan bir yazılım geliştirmek olabilir. Eş zamanlı yapılan takipte doktor hastanın verilerini, her şeyin yolunda olup olmadığını gözlemleyebilir ve herhangi bir anormal durumda acil müdahale sürecini başlatabilir.'' dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.