Donanım

İşte yılın sorusu: Apple mı, Samsung mu?

İki büyük teknoloji üreticisine yılın değerlendirmesi!


Teknoloji firmaları arasında hala soru işareti bulunan konu Samsung mu Apple mı? Samsung S 3 çıkmadan önce bu soruya cevap vermek belki daha kolaydı. Fakat Samsung S 3 iPhone 4 S'i de gölgede bırakarak en azından şimdilik 2012 yılının en iyi akıllı telefonu ünvanını elinde bulunduruyor.

Apple ile Samsung'un patent davasında Apple Samsung'un tasarımını aldığı iddiasında bulunmuştu. Fakat uzun süren mahkeme sonucunda herhangi bir patent ihlalinin olmadığı sonucuna varıldı.

Ayrıca Samsung'un bir süre satışı durdurulan Galaxy tabletinin de iPad kadar iyi olmadığı belirtildi. Şimdi Samsung ve Apple'ın ürünlerine genel bir bakış ile bu sorunun cevabını kendimiz verelim.


Samsung ve Apple için yılın değerlendirmesini yaptık, buradan sonra karar sizin!


Apple'ın son amiral gemisi iPhone 4 S Apple'ın keskin tasarımı, ara yüz rahatlığı ve Siri ses asistanı ile geliyor.

Samsung Galaxy S 3 ise yılın en iyi ve en popüler Android telefonu olarak marketlerde farklı ve canlı dizaynı ile yerini aldı. Samsung'un bu zamana kadar Apple'ın önüne geçme fırsatı bulduğu ilk cihaz diyebiliriz.


Apple iPhone yayınlanan ilk dokunmatik akıllı telefon olarak Apple'ın bu alandaki en iyi ve en büyük girişimlerinden biriydi.

Dokunmatik ekran teknolojisini telefonlara taşıyan ilk cihaz olma ünvanını elinde bulunduruyor. Ayrıca 5 yıl önce satışa sunulacağı ilk gün bir çok insanın ilgisini toplamıştı.

2007 yılında ilk iPhone'un yayınlandığı zamanlarda Samsung'un amiral gemisi Blackjack telefonlardı. Blackberry telefonların benzeri olarak çıkan Blackjack ismiyle BlackBerry tarafından isim benzerliğinden mahkemeye verilmişti.

Bütün dünyanın merakla beklediği iPhone 5 hakkında bilgiler  kesinleşmemesine rağmen Apple'ın büyük bir sürprizle gelmesi olağan. iOS 6 işletim sistemini de getirmeye hazırlanan Apple gelişmelere dur demiyor.

Apple'ın yeni iPhone'da beklenenin aksine bir sürprizle çıkması da mümkün. Ayrıca Apple'ın Samsung'a muhtaç olduğunu söyleyebiliriz. Yeni iPhone'da Samsung üretimi dört çekirdekli A6 Snapdragon işlemcisi kullanılacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un ardından Samsung da kendi mağazasını Amerika'da açtı ve en çok dikkat çeken yanı Apple Store'un yapısını hissettirdiğiydi.

Daha sonra iPad geliyor ve Apple bir diğer keskin çizgisini yansıtıyor. Uygulamaları ve büyük dokunmatik ekranıyla tablet deneyiminin üst sınırı diyebiliriz. iPad bir çok ülkede büyük ilgi görürken Çin gibi ülkelerde de iPad alabilmek için trajik olaylara tanık olduk.

Samsung Galaxy Tab zorlu bir mahkeme sürecinden geçti ve bir süre Amerika'da satışı yasaklandı. 10 ve 7 inç ekran boyutlarıyla Samsung'un tablet dünyasındaki başarısıdır.

Apple'ın MacBook Air laptopu bilgisayar endüstrisinde kendini belli eden ve diğerlerinden ayıran bir giriş yaptı. Masaüstü bilgisayar ve Retina Display ekranlar da takip eden başarıları arasında yer alıyor.

Samsung Galaxy 9 serisi slimline laptoplarına en çok benzer modellerden biri. Windows işletim sistemine bu cihaz ince ve kullanışlı laptop kategorisinde kendi çizgisini koruyor.

Aynı şekilde Apple'ın ürünlerini sergileme konusunda da belli bir çizgisi olduğunu söyleyebiliriz. Mimari yapısı da sağlam olan Apple'ın bu konuda da avantajlı bir ağı var.

Samsung'un 'Pin' sergisi S 3'ün satışına odaklı tasarlanmıştır ve gösterişli yapısıyla Galaxy S 3'ün hakkını vermeye çalışıyor.

Apple gelişmelerini de Google gibi kendi organizasyonlarıyla duyurmaktadır, World Wide Developers konferansı gibi.

Samsung önemli olaylarını fuarlar aracılığıyla duyurmaktadır, Las Vegas'ta yapılan Consumer Electronics Show gibi.

Yorumlar
Misafir
Birde Servise dönen cihazlar konusunda istatistik yapın bakalım. Samsung açık ara önde gelecektir. Servisler; Samsung telefonlar la doldu taştı. Tamir için gönderiyorsunuz en erken 15 gün sonra telefonunuzu alabiliyorsunuz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.