Donanım

Kalori ölçen çip icat edildi!

Ankara'da lise öğrencileri, tasarladıkları bir çiple TÜBİTAK projesini kazandı.


Ayrancı Anadolu Lisesi öğrencileri TÜBİTAK projesi için kişinin gün boyu tüm hareketlerinde harcadığı enerjiyi hesaplayan kişiye özel bir çip icat etti.

Ayrancı Anadolu Lisesi öğrencilerinin ''Bugün Kaç Kalori Harcadınız?'' adlı TÜBİTAK projesi, bölge birinciliği kazandı. Bir çip ve yazılım sayesinde kişinin gün boyu tüm hareketlerinde harcadığı enerjiyi kişiye özel hesaplanabiliyor.

1333015527_arsivimage.aspx.jpg

Ayrancı Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileri Işıl Puralı ve Destina Büyükgenç’in fizik öğretmeni Soner Cengizoğlu’nun danışmanlığında geliştirdiği, “Bugün Kaç Kalori Harcadınız” isimli projeleri 43. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması’nda uygulamalı fizik alanında Ankara bölge birincisi seçilerek, finalde yarışmaya hak kazandı. Projeyi geliştiren öğrencilerden Puralı, şişmanlıkla mücadelede temel unsurun kişinin günlük enerji ihtiyacı ile kalori alımı arasında dengenin kurulması olduğuna işaret etti.

Projenin danışmanı Soner Cengizoğlu yaptığı açıklamada, çip barındıran ivmeölçer cihazının vücuttaki en sabit bölge olan bel kısmına bağlandığında kişinin günlük yaşamındaki tüm hareketlerinin yazılım vasıtasıyla bilgisayara aktarılabildiğini ve bu kayıtların her birinin belli katsayı ile çarpılarak günlük enerji tüketiminin kişiye özel hesaplanabildiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.