Donanım

Kameranızın batarya ömrünü nasıl uzatırsınız?

Kameranızın pil ömrünü artıracak bazı ipuçları!


Günümüzde teknolojik cihazların en çok şikayetçi olduğumuz kısmı muhakkak ki pil ömürleri. Bu haberimizde sizlere kameralarınızın batarya ömrünü acil durumlarda daha tasarruflu kullanabilmeniz için bir kaç yöntem sunacağız.

Öncelikle LCD ekranı kapatabilirsiniz. Bazı kameralarda her ne kadar bu mümkün olmasa da LCD ekranı kullanmadan nostaljik küçük bölmeden fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Böylece gezinin en heyecanlı yerinde kameranızın bataryası bitmez. LCD ekranı nasıl kapatacağınızı öğrenmek için kameranızın kullanım kılavuzuna göz atabilirsiniz.

İyi bir batarya koruması sağlayın. Peki bu ne demek? Soğuk iklimli yerlere geziye gittiğinizi düşünelim. Bataryanızı sıcak tutacak bir kaba sahip olması pilinizin daha uzun süre kullanım sağlaması demektir. Cep ya da çanta yardımıyla da bunu sağlamanız mümkün. Bazı fotoğrafçılar makineyi sıcak tutmak amacıyla yardımcı araçlar bile taşımaktadır.

Güç tasarrufu modunda tutun. Bazı kameraların yazılımlarında güç tasarrufu için seçenekler bulunmaktadır. Eğer LCD ekranı kapatma seçeneğiniz yoksa ve kamera yazılımınız güç tasarrufu için özel bir seçenek önermiyorsa, endişelenmeyin. LCD ekranın parlaklığını azaltmak da önemli oranda bataryanıza katkı sağlar.

Ayrıca uyku modları da kameranın LCD ekranının kullanılmadığı zamanlarda ya da unutulduğunda uyku moduna geçerek bataryanızın güvende tutulmasını sağlar.

Kullanmadığınız özellikleri kapatın. Bazı süslü özellikleri bulunan kameralar var, örneğin resim dengeleme butonu. Dışarıda güneş ışığında çektiğiniz resimlerde ya da tripod kullandığınızda bu özelliği kapatabilirsiniz. Ayrıca otomatik odaklamayı kapatarak manuel odaklama yapabilirsiniz. Düşük ışıklı ortamlarda odaklama zorluğu yaşadığından sizi müdahaleniz bataryanın zorlanmamasına neden olacaktır.

Bu saydıklarımız belki tek başına küçük etkiler yapar, fakat bunlar uzun süreli düşünüldüğünde ve bir arada yapıldığında görülür bir biçimde katkısı olmaktadır. Yedek şarj bulundurun. Özellikle uzun yolculuklarda yanınızda mutlaka ikinci bir batarya bulundurun. Özellikle Panasonic batarya üretiminde oldukça ekonomik çözümler sunmaktadır.

Diğer bir tavsiyemiz de flaşsız fotoğraflar çekin. Flaşlar en çok batarya tüketen özelliklerden biridir. Uzun videolardan kaçının. Fotoğraf çekmediğiniz zamanlarda makineyi kapatın, açık bırakmak batarya tüketimini artırır. Son olarak eğer bir poza ihtiyacınız var ve bataryanız bitmek üzereyse kamerayı kapatın bir kaç dakika sonra tekrar açın. Bu size son bir poz için zaman tanıyacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.