Leica, Fujifilm'e meydan okuyor: kompakt D-Lux 8

Leica, influencerlar arasında popüler olan kompakt kameralar trendine katıldı.

Leica, Fujifilm'e meydan okuyor: kompakt D-Lux 8

Yeni D-Lux 8 modeli, 1.595$ fiyatıyla piyasaya sürüldü ve kullanıcıların ilgisini çekecek birçok özellikle donatıldı. Bu model, şıklığı ve performansıyla dikkat çekiyor.

Küçük ve şık kompakt kameralar, özellikle Fujifilm'in X100 VI modeli gibi, influencerlar arasında büyük ilgi görmeye devam ederken, Leica da bu trende katılmaya karar verdi. Alman marka, 1.595$ fiyat etiketiyle D-Lux 8 modelini tanıttı. Bu model, 2018'de piyasaya sürülen D-Lux 7'nin ardından geliyor. Yeni model, önceki modelle aynı 17 megapiksel Micro Four Thirds sensör ve 24-75mm (35mm eşdeğeri) f/1.7-2.8 lensi taşıyor, ancak önemli ölçüde yeniden tasarlanmış durumda.

Leica, Fujifilm'e meydan okuyor: kompakt D-Lux 8 - Resim : 1

Orijinal D-Lux 7, Panasonic'in LX100 II modelinin yeniden markalanmış bir versiyonuydu, ancak D-Lux 8'in aynı sensörü mü yoksa güncellenmiş bir versiyonu mu kullandığı henüz net değil. Video, otomatik odaklama gibi diğer özellikler henüz açıklanmadı.

Yayınlanan görüntülerden, yeni modelin önceki modelden önemli farklılıklar taşıdığı görülebiliyor. Tamamen siyah bir kaplamaya ve deri tarzı bir sarma sahip. Bu görünüm, Leica'nın tam çerçeve Q3 kompakt modeliyle benzerlik taşıyor. Arayüz de sadeleştirilmiş; arka kısımda yalnızca “oynat,” “menü” ve d-pad tipi kontrol bulunuyor, ayrıca iki etiketsiz düğme yer alıyor. Üst kısımda ise “4K” düğmesinin yerini bir güç düğmesi almış durumda. Şirket, bu tasarımın Q serisinden ilham aldığını belirtti.

Leica, Fujifilm'e meydan okuyor: kompakt D-Lux 8 - Resim : 2

Yeni kamera, D-Lux serisi için bir ilk olan RAW dosya formatında çekim yapma desteği sunuyor. Leica ayrıca taşıma askıları, deri koruyucular, bir flaş ve el tutamağı gibi yeni aksesuarlar da tanıttı. Ayrıca ne işe yaradığı henüz belirtilmeyen yeni bir uygulama da gösterildi.

D-Lux 8'in sadece D-Lux 7'nin yenilenmiş bir versiyonu olarak piyasaya sürülmesi biraz hayal kırıklığı yaratabilir, özellikle Fujifilm'in X100 serisinin yarattığı kompakt kamera çılgınlığından faydalanmak için piyasaya sürüldüğü düşünülürse. Eski model, zamanında sağlam bir kameraydı, ancak günümüz standartlarına göre kontrast algılamalı otomatik odaklama ve düşük fotoğraf ve video özellikleri sunuyordu.

Yine de, yeni model oldukça şık görünüyor ve bu, kompakt kamera rönesansının ana unsurlarından biri. Ayrıca aksesuarlar da stil sahibi kullanıcıları cezbedebilir. Leica'nın köklü tarihine ve ikonik kırmızı noktasına ilgi duyanlar için 1.595$, marka için görebileceğiniz en düşük fiyatlardan biri.