Donanım

LG Display, saydam ve kıvrılabilen ekran teknolojisinde çığır açmaya hazırlanıyor!

LG, bükülebilir ekranlardan sonra kıvrılabilen ve saydam ekranlarında üretimine başlıyor.

LG Display, saydam ve kıvrılabilen ekran teknolojisinde çığır açmaya hazırlanıyor!

Görüntü teknolojilerinde dünya liderlerinden biri olan LG Display, en yeni inovasyonu 18 inç’lik saydam ve kıvrılabilen OLED ekranlarını düzenlediği bir basıntoplantısıyla tanıttı. LG Display devrim yaratan 18 inç'lik saydam ve kıvrılabilen görüntü panelleri ile bu alanındaki öncülüğünü de kanıtlamış oluyor.

1200x810 çözünürlüğe sahip yeni kıvrılabilen OLED paneller aynı zamanda bir milyon mega piksel içeriyor. 3 santimetre çapında bir rulo haline getirildiğinde bile net görüntü verebilen LG ekranlar çok yakın bir zamanda aynı özelliklere sahip 50 inç büyüklüğünde ekranların da piyasaya çıkacağını gösteriyor.

1405514731_flexible-rollable-oled01.jpg

Ekranlarda devre plaketi olarak geleneksel plastik yüzey yerine yoğun moleküllü polyimide malzeme kullanan LG Display bu sayede en yüksek kıvrılma oranını yakalıyor. Polyimide film malzeme aynı zamanda paneli büyük ölçüde inceltiyor.

Şeffaf OLED panel konusunda mevcut saydam panellerin geçirgenliği yüzde 10 seviyelerindeyken, şeffaf piksel tasarım teknolojisini benimseyen LG Display, panellerde yüzde 30 geçirgenliğe ulaşıyor. LG Display devre elemanları ve film bileşenlerinin cihazdaki oranını yüzde 2’ye çekerek ekran bulanıklığı sorununu da büyük ölçüde azaltıyor. LG Display devrim yaratan bu teknoloji ile saydam görüntü panelleri alanında öncülüğünü bir kez daha kanıtlamış oluyor.

1405514749_transparent-oled.jpg

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan LG Display Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Merkezi Başkanı Byung Kang: "LG Display, gelecek nesil OLED TV teknolojisiyle pazara her zaman öncülük ediyor ve 2017 yılında 60 inçin üzerinde saydam ve kıvrılabilir Ultra HD OLED paneller üretmeyi hedefliyoruz. Bu hedef dahilinde yüzde yüz kıvrılabilen ve geçirgenlik oranı yüzde 40’a ulaşmış panellerle gelecekteki ekran pazarının liderliğini garantileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bu söylenen hedeflere ulaşılabilir mi bilinmez ama saydam paneller ve kıvrılabilir ekranların kullanım alanları daha çok kişisel kullanım için değilde daha çok toplu taşıma araçlarında, hastanelerde, hava alanlarında kullanılabilecek bir teknoloji gibi görünmektedir. Sizin bu konuda düşünceniz nedir. Kıvrılabilir ve saydam ekranların kişisel kullanım için uygun olacağını düşünüyor musunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.